Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum rectific supraf. in Certif. de Mostenitor?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum rectific supraf. in Certif. de Mostenitor?

O întrebare va rog,

Desi în Istroricul de Rol Fiscal inca de la sfîrsitul anilor '50 pînă în prezent este corect că în pct. X detin suprafata de 2,5 ha (defalcata în 1 ha livadă si 1,50 ha fîneaţă) a aparut porblema că (vrînd sa intabulez) am constatat ca-n Certificatul de Mostenitor emis în 1985 (dupa decesul tatei) este trecuta doar suprafata de 1 ha livadă.

Cum rectific? astfel încît să adaug şi suprafată de 1,5 ha fîneaţă (deci total 2,5 ha nu doar 1 ha -livada cum apare in C. De Most.)
Multumesc
Cu titlurile de proprietate pe care le aveti ,mergeti la notar si facti suplimentarea certificatului de mostenitor.platiti o alta taxa .va da un certificat de mostenitor pe acele bunuri si acesta poarta denumirea de ,, supliment la certificatul de mostenitor".
Trebuie obligatoriu sa mergeti la notarul unde a-ti deschis succesiunea.
andreigrigoriu, moderator