Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot scapa de chiriasi rauvoitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot scapa de chiriasi rauvoitori

Buna ziua
Am o casa in Timisoara, care pana in iunie 2012 a fost inchiriata cu contract unei familii; datorita restantelor mari la chirie, nu am mai prelungit contractul, dar i-am lasat sa stea in continuare in casa, cu promisiunea ca vor cauta sa plateasca datoria, ceea ce insa nu s-a intamplat; mai mult, din cauza datoriilor la utilitati, a fost debransat curentul si gazul; am platit eu restanta la gaz, pentru ca altfel as fi fost trimisa in judecata de EON Gaz.
Necazul e ca nu ma inteleg nicicum cu ei sa plece de acolo, chiriasul e mai tot timpul beat si imi rade in nas; intre timp au adunat vreo 20 de caini vagabonzi, care stau in casa si in curte; chiriasii nu ne permit nici sa intram in curtea noastra macar, dar mai in casa. Curtea arata cumplit, imi vine sa plang cand ma gandesc cum arata casa; in plus, instalatia de incalzire se distruge, datorita nefunctionarii; iar cu 20 de caini tinuti in casa, mi-e groaza sa ma gandesc ce distrugeri sunt in casa.
Voi lua legatura cu un avocat, pentru evacuare, dar orice sfat este binevenit. Multumesc
Rmilitaru, utilizator
Multumesc si pentru acest sfat, asa voi face.
n53 a scris:

ar trebui sa aveti niste clauze în contract cu privire la reziliere etc etc

1) până la avocat ar fi posibil să încercați cu o sesizare si la Poliție
A) violare de domiciliu - ar.192 C. Penal : Patrunderea fara drept, în orice mod, într-o locuinţa, încapere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fara consimţamântul persoanei care le foloseşte, sau refuzul de a le parasi la cererea acesteia, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 4 ani.

B) si tulburare de posesie potrivit Codului Penal, art.220-Tulburarea de posesie

2) da, un avocat ar fi cel mai bun lucru ;
3) luati în calcul cheltuielile unui eventual proces si probabila neplăcută situație ca respectivii fosti chiriasi să nu poata fi solvabili ;
4) promovarea unei acțiuni în instantă de evacuare rapidă-Ordonanța Presedintială.

Nicio sesizare la politie nu va avea succes in astfel de cazuri. Daca nu exista un contract, este mai greu sa scoti o persoana din aceea locatie. Fapta nu se incadreaza la violare de domiciliu. Din contra, daca proprietarul va intra fara acceptul chiriasului in aceea locuinta, EL proprietarul, se va face vinovat de violare de domiciliu.
Fapta nu se incadreaza la tulburare de posesie, intrucat respectivii au avut inclusiv un contract.
Fara a stii ce contine contractul dintre cele doua parti, nimeni nu va poate da niciun sfat util. Clar nu aveti cum sa apelati la politie, nu aveti argumente. Trebuie sa va adresati justitiei sau, daca aveti un contract bine intocmit puteti sa apelati direct la executorul judecatoresc. Vedeti noul cod penal in care contractele de inchiriere au titul executoriu.

Violare de domiciliu? tulburare de posesie? n-aveti nicio sansa nici la politie si nici in instanta cu astfel de cereri.
heto a scris:

n53 a scris:

Vedeti noul cod penal in care contractele de inchiriere au titul executoriu.

În ideea că ne vom respecta reciproc, vă invit la o discuție prietenească pe acest subiect și potrivit speței în cauză : dacă potrivit legislatiei, N.C.Penal va intra probabil în vigoare la 01 feb.2014, oare, la ce-i va folosi acum utilizatorului ”Rmilitaru” titlul executoriu al Contr. de închiriere, afirmă utilizatorul ca fiind ”neprelungit” ? Nu cumva, ar trebui să vedem clauzele contractuale ? Nu cumva, acel contract prin însusi clauzele lui s-a prelungit în mod ”automat” astfel ar fi cumva valabil pe durată nedeterminată ? Constituie sau NU actualul contract de închiriere azi ”titlu executoriu” ?
n53 a scris:

În ideea că ne vom respecta reciproc, vă invit la o discuție prietenească pe acest subiect și potrivit speței în cauză : dacă potrivit legislatiei, N.C.Penal va intra probabil în vigoare la 01 feb.2014, oare, la ce-i va folosi acum utilizatorului ”Rmilitaru” titlul executoriu al Contr. de închiriere, afirmă utilizatorul ca fiind ”neprelungit” ? Nu cumva, ar trebui să vedem clauzele contractuale ? Nu cumva, acel contract prin însusi clauzele lui s-a prelungit în mod ”automat” astfel ar fi cumva valabil pe durată nedeterminată ? Constituie sau NU actualul contract de închiriere azi ”titlu executoriu” ?

Nimeni nu poate da un sfat cu adevarat util fara a vedea contractul. Lucrurile sunt atat de sensibile si de complicate incat doar discutand concret fiecare situatie se poate ajunge la o concluzie.
mda! poate ne va furniza utilizatorul ceva mai mult.Vă mulțumesc frumos și pt. această formă a discuției.O seară bună, vă doresc !