Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE FARA RESPECTAREA PREAVIZULUI.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE FARA RESPECTAREA PREAVIZULUI.

Buna seara. Va rog sa-mi spuneti ce se poate intimpla in cazul in care DEMISIONEZ si nu respect conditiile de preaviz (nu ma prezint la serviciu sau nu execut ordinele ce le primesc).
Pot demisiona si in acelasi timp pot cere efectuarea concediului de odihna pentru anul in curs in perioada de preaviz? Poate fi obligat angajatorul sa imi acorde acest concediu (daca nu a fost deja acordat)?
Va rog sa-mi raspundeti foarte detaliat.
Desfacerea disciplinara a c.i.m. nu da posibilitatea fostului angajat sa beneficieze de somaj ... vechimea in munca este valabila indiferent de temeiul de drept cu care se inceteaza c.i.m. ... incetarea c.i.m. disciplinar va figura in adeverinta de vechime eliberata de catre fostul dvs angajator.
@freeelis
Da, este corect ceea ce spuneti, eu raspunsesem userului inainte sa apara mesajul dvs... :)
Nu cred ca coincid cele doua raspunsuri ...