Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA NESEMNAT.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA NESEMNAT.

BUNA ZIUA,
revin cu o alta intrebare: m-am angajat la o firma cu data de 1 aug. 2012. CIM semnat pe perioada determinata conform Legii de 3 luni, deci pana la data de 31.oct 2012, dupa care s-a prelungit pe inca 3 luni pana la data de 31 Ian 2013 cand nu mi-am mai prelungit contractul de munca, deci la ora asta ar trebui sa fiu somer, problema e ca nu s-a emis nici un CIM de prelungire la data de 01 noiembrie 2012 si nici nu s-a semnat de catre angajator si angajat, in schimb ei mi-au incheiat CIM la perioada expirarii de 3 luni (zic ei) cu data de 31 Ian 2013.
Ce se poate intampla in cazul de fata cand o firma isi rezerva dreptul de a nu emite CIM la perioada expirarii celui semnat tocmai pentru a putea incheia urmatorul CIM la perioada care-l vor dansii pe perioada determinata bineinteles.
Tin sa precizez ca sunt in Concediu Medical din data de 18 Ian 2013 cu fractura de picior cu operatie, CM care se va prelungi pana in Martie 2013 cand voi fi operat din nou.
Simplu se poate spune .. deductiile dvs nu au nicio baza legala .. v-am explicat , nu exista obligativitate in sarcina angajatorului in acest sens .. nu exista niciun text de lege care-l sa-l oblige pe angajator sa va prelungeasca durata c.i.m... nu confundtai perioada de proba cu c.i.m. .. perioada de proba face parte din c.i.m. .
- angajat 01 AUGUST 2012 pe perioada de 3 luni, deci pana la 1 NOIEMBRIE 2012( PERIOADA DE PROBA)
- INCETAT CIM 01 FEBRUARIE 2013, DAR intervalul 01 Noiembrie 2012 pana la 01 Februarie 2013 nu a avut semnat act aditional la CIM, IAR EU SUNT ACTUALMENTE IN Concediu Medical din data de 18 Ianuarie 2013.
Nu exista perioada de proba de 3 luni , fiind vorba despre un c.i.m. determinat ..cel mult 15 zile lucratoare, potrivit art.85 lit.b C.mun.

Perioada 01.11.2012 - 01.02.2013, chiar daca nu ati semnat act aditional ati primit salariu pentru aceasta perioada?
In acest sens, fie se va incheia actul aditional , fie se va inceta c.i.m. la data de 01.11.2012 .. urmand ca angajatorul sa suporte rigorile legii ...
am primit salariu pe aceasta perioada ( 01.11.2012-01.02.2013) dar fara act aditional la C.I.M., si care sunt rigolile legii si cum ma avantajeaza pe mine?
ciprianmuresan77, utilizator
Am inteles .. problema este la dvs daca doriti sa semnati sau nu acel act aditional ... in instanta, se va constata ca ati lucrat acea perioada si va obliga pe angajator sa va incheie acel act aditional ceea ce el va putea dovedi ca a facut acest lucru, insa se loveste de refuzul dvs ...