Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie minor

Buna ziua,
Am o rugaminte mare! Va rog ajutati-ma cu un sfat pentru urmatoarea situatie. S-a dat o sentinta definitiva si irevocabila in mai 2011 prin care s-a pronuntat divortul din culpa exclusiva a sotului si i-a fost incredintat spre crestere si educare copilul, mamei. ( sotul nu s-a prezentat pentru ca nu a fost citat decat o singura data si nu era in tara la acea data, asta in ideea ca ar fi putut sa se apere cumva).
Ambii soti locuiau in Italia ( dealtfel si casatoria s-a incheiat in italia ) iar divotul si custodia copilul ( cetatean italian ) s-au judecat in Romania.
Dupa pronuntarea divortului, sotii au continuat sa locuiasca impreuna in Italia, iar de copil s-a ocupat exclusiv tatal., mama lucrand ca dansatoare.

Mama nu a fost chiar usa de biserica - desi locuia in casa cu ex sotul avea legaturi cu alti barbati, dealtfel si in timpul casatoriei, ( exista martori in acest sens, chiar un amant al acesteia care s-a suparat ca a fost si el inselat cu un altul l-a sunat pe tatal copilului si i-a povestit lucruri extrem de dureroase.

In concluzie, ieri a hotarat sa puna in aplicare sentinta judecatoreasca si a apeland l-a politia italiana, a luat copilul de langa tata si a plecat pur si simplu fara sa spuna unde anume, fara sa dea nicio alta informatie, nepasand-i ca copilul plangea in hohote si spunea ca nu vrea sa mearga cu ea si ca vrea sa stea cu tatal ( copilul are 4 ani si jumatate)

Intrebarea mea este ce are acest tata de facut ?
Care sunt pasii de urmat?
El nu a contestat hotararea pronuntata pentru ca avand copilul permanent langa el nu a realizat gravitatea faptului ca-l poate pierde oricand.
Va multumesc foarte mult si astept cu interes raspunsurile dvs.
Nu are program de vizita. A stat permanent cu copilul pana ieri si, din pacate nu a facut nimic din punct de vedere juridic, bazandu-se pe faptul ca mama era mult prea ocupata ca sa aiba grija de copil. Chiar ea l-a chemat in orasul in care locuia, dupa pronuntarea divortului si incredintarea copilului in favoarea ei, - l-a chemat sa aiba grija de copil ca ea nu se descurca.