Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate solicita amanarea cauzei pentru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate solicita amanarea cauzei pentru imposibilitatea materiala de a achita taxa de timbru?

Se poate amina un proces de partaj judiciar invocindu-se motivul lipsei de bani pt taxa de timbru si sa se ceara un alt termen ?
taxa asta de 3% se poate cere de avocatul celeilalte parti sa fie platita , sau numai de catre expert ??
VOVA6, utilizator
Art. 14 OG 51/2008
Cererea pentru acordarea ajutorului public judiciar se formuleaza in scris si va cuprinde mentiuni privind:
- obiectul si natura procesului pentru care se solicita ajutorul public judiciar,
- identitatea, codul numeric personal, domiciliul si
- starea materiala a solicitantului si a familiei sale,
- atasandu-se inscrisuri doveditoare ale veniturilor acestuia si ale familiei sale, precum si
- dovezi cu privire la obligatiile de intretinere sau de plata.

Cererea va fi insotita si de o declaratie pe propria raspundere a solicitantului in sensul de a preciza daca in cursul ultimelor 12 luni a mai beneficiat de ajutor public judiciar, in ce forma, pentru ce cauza, precum si cuantumul acestui ajutor.
Ok , super multmit de raspuns , va multumesc mult .

:love1:

Anticipat - 8 martie