avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate solicita amanarea cauzei pentru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate solicita amanarea cauzei pentru imposibilitatea materiala de a achita taxa de timbru?

Se poate amina un proces de partaj judiciar invocindu-se motivul lipsei de bani pt taxa de timbru si sa se ceara un alt termen ?
taxa asta de 3% se poate cere de avocatul celeilalte parti sa fie platita , sau numai de catre expert ??
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Februarie 2013
VOVA6, utilizator
Cel mai recent răspuns: VOVA6 , utilizator 21:01, 9 Februarie 2013
Art. 14 OG 51/2008
Cererea pentru acordarea ajutorului public judiciar se formuleaza in scris si va cuprinde mentiuni privind:
- obiectul si natura procesului pentru care se solicita ajutorul public judiciar,
- identitatea, codul numeric personal, domiciliul si
- starea materiala a solicitantului si a familiei sale,
- atasandu-se inscrisuri doveditoare ale veniturilor acestuia si ale familiei sale, precum si
- dovezi cu privire la obligatiile de intretinere sau de plata.

Cererea va fi insotita si de o declaratie pe propria raspundere a solicitantului in sensul de a preciza daca in cursul ultimelor 12 luni a mai beneficiat de ajutor public judiciar, in ce forma, pentru ce cauza, precum si cuantumul acestui ajutor.
Ok , super multmit de raspuns , va multumesc mult .


:love1:

Anticipat - 8 martie


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot obtine scutire de taxa judiciara? danddd76 danddd76 Matusa a trait cu sotul ei in concubinaj 30 de ani dar sau casatorit cu acte in 2007 iar el a murit in 2009.Matusei i s-a taiat aj. social de la Primarie pe ... (vezi toată discuția)
Taxa timbru partaj - expertiza auto, mobiliara si imobiliara Cristian M Cristian M Buna ziua, va dog sa ma lamuriti daca am inteles bine...Intr-un proces de partaj reclamantul acerut 75 % din ,,masa partajabila'' platind o taxa de timbru la ... (vezi toată discuția)
Cerere de chemare in judecata, ajutor public judiciar NiniAfodorci NiniAfodorci Am cerut daune morale şi financiare în cuantum de 450.000 lei următoarelor pârâte: DGEP [Editat] pentru că mi-au înstrăinat datele personale cu care ... (vezi toată discuția)