Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Testul poligraf
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Testul poligraf

Buna ziua.
Lucrez la un amanet iar seful tocmai ne-a anuntat ca va trebui sa facem testul poligraf. In cazul in care refuzam acest lucru,ni se va desface contractual de munca. As dori sa stiu daca ma poate oblige cineva,fara o hotarare judecatoareasca,precedata de o plangere la politie sau alte masuri legale, sa fac acest test. De asemenea daca mi se poate desface contractual de munca in cazul refuzului. Nu exista aceasta obligativitate nici in contract,nici in fisa postului,nu s-a cerut acordul. Problema este pusa exact asa: ori il faci,ori te dam afara. Care sunt masurile legale pe care le pot lua in cazul in care se desface contractual de munca pentru asta?

Va multumesc si astept un raspuns cat mai clar :((

O zi frumoasa!
Multumesc pentru raspuns. :)
bineinteles ca puteti refuza semnarea actului aditional....veti avea castig in instanta daca va concediaza pe acest motiv...in ccca 2 ani si ceva insa....trebuie sa fiti realista.