avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... recurs
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

recurs

Buna ziua din nou,mai am o problema,de data aceasta am eu o problema,la procesul cistigat de mine cu casa de pensii EI au facut recurs,oare intimpinrea poate sa mi/o faca un avocat fara sa/l angjez?Este posibil?normal ,contra onorariu..va multumes,o seara placuta
Cel mai recent răspuns: emanuellen , utilizator 08:31, 19 Februarie 2009
Buna ziua,in cartea mea de munca e inscrisa grupa si am si adeverinta,dar am ajuns sa conteste casa de pensii acest lucru si numai a mea ci toti fosti mei colegi au trecut prin acest miracol.Vreau sa mai spun ca si contributia a fost platita conform grupei.Si eu m/am gindit sa ma adresez unui avocat,am si fost ieri dar cind am auzit ce pretenti financiare are deadreptul m/am infuriat..si am zis ca pe baza sentintei motivate pot sa mi/o fac si eu.Da ,stiu ca as primi banii inapoi dar deocamdata trebuie sai dau.Ar fii intre 50 si 100 de euro pe ora,mi s-a spus ca sa/mi faca numai intimpinarea are nevoie de 3 ore,sa consulte dosarul,legile si sa intocmeasca actul,plus 19%Tva.Calculat groso modo ar fii cam 800 lei.Asta a fost, simteam cum lacrimile imi stau in git.Am avut eu un avocat care stia de la cine poate sa ciara si de la cine nu,dar nu mai lucreaza in localitate.Va rog sa/mi spuneti dupa Curtea de apel mai urmeaza ceva?cineva mai poate sa faca recurs?si in cit timp am voie sa definitivez sentinta in cazul in care cistig?Multumesc mult Dv.si tuturor pe acest sait care m-au ajutat si ma ajuta.O zi frumoasa
Dupa judecarea recursului, mai exista posibilitatea ca una dintre parti sa exercite caile extraordinare de atac - contestatia in anulare sau revizuirea . Aceste se exercita in conditiile si pentru motivele strict prevazute de Codul de procedura civila.
Intampinarea cuprinde :
- excepţiile de procedură ce pârâtul ridică la cererea reclamantului;
- răspunsul la toate capetele de fapt şi de drept ale cererii;
- dovezile cu care se apără împotriva fiecărui capăt din cerere; când va cere dovada cu martori, pârâtul va arăta numele şi locuinţa lor;
- semnătura .
Însă în raport cu interesele pârâtului şi pentru a pune în evidenţă caracterul său de replică la cererea de chemare în judecată , întâmpinarea va putea cuprinde şi alte elemente : numele (denumirea) părţilor, obiectul cererii de chemare în judecată (arătat de către reclamant), instanţa sesizată cu soluţionarea litigiului şi numărul dosarului (menţionate pe citaţie).
emanuellen a scris:

Am avut eu un avocat care stia de la cine poate sa ciara si de la cine nu,dar nu mai lucreaza in localitate.Va rog sa/mi spuneti dupa Curtea de apel mai urmeaza ceva?cineva mai poate sa faca recurs?si in cit timp am voie sa definitivez sentinta in cazul in care cistig?Multumesc mult Dv.si tuturor pe acest sait care m-au ajutat si ma ajuta.O zi frumoasa


Imi pare rau, doamna, pentru ca aveti probleme!
Cred ca intebati daca, dupa judecarea recursului, casa de pensii va ataca decizia curtii de apel, daca recursul este respins.
Raspunsul este nu, nu vor promova contestatie in anulare sau revizuire.

Dupa ce hotararea judecatoreasca pronuntata de Curtea de Apel va fi redactata, dosarul de instanta se va intoarce la tribunal. Aplicarea stampilei cu mentiunea "definitiva si irevocabila" se face la cererea dvs., in arhiva tribunalului.
Va multumesc mult,sper ca dupa recurs o sa vin cu o veste buna.O zi frumoasa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces cu casa de pensii marusca marusca Am urmatoarea intrebare: pe vechiul cod civil procesele cu casele de pensii aveau doua grade de jurisdictie,respectiv fond la tribunal si recursul la curtea de ... (vezi toată discuția)
Motivarea ºi comunicarea hotãrârii marusca marusca Am urmatoarea intrebare: am cistigat la fond la Tribunalul Bucuresti iar Curtea de Apel a respins recursul declarat de pirita. Motivarea recursului o voi ... (vezi toată discuția)
Cerere revizuire Lungu Constantin Lungu Constantin De la Tribunal am primit respingerea actiunii la contestatie decizie de concediere, la fel si de la Curtea de Apel dupa recurs. Intrebarea este la ce instanta ... (vezi toată discuția)