avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita credit nevoi personale
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita credit nevoi personale

Buna ziua,

Sunt sigur ca s-a discutat de nenumarate ori acest subiect dar rog un mic ajutor. Eu si sotia mea avem cate un credit de nevoi personale ramas neachitat din cauza problemelor financiare. Aceste credite au fost declarate scadente anticipat chiar daca s-a solicitat o re-esalonare a platilor acum cand ne-am "revenit" un pic pe plan material. In cazul emiterii titlului executoriu:

- pot fi executate bunuri, in special imobile, apartinand parintilor daca domiciliul meu si al sotiei este pe aceeasi adresa (desi nu s-a girat cu acestea)?
- pot fi executate bunuri apartinand societatii comerciale la care noi suntem asociati/administratori?
- exista vreun centralizator sau de unde stie un executor ce bunuri apartin unei persoane fizice?

Va multumim pentru ajutor!
Buna ziua. Eu tot nu inteleg un lucru... stiu ca , legal, firmele de recuparare, printr-un executor bancar poate sa iti faca executare silita pe bunurile mobile (in cazul in care nu detii niciun fel de bunuri imobile), dar concret.... ce bunuri mobile au dreptul sa execute silit? Daca , de exemplu, am un televizor, un frigider si un calculator pe numele meu, iar restul sunt ale parintilor... ce pot ei sa execute? Pe toate forumurile scriu ca se pot executa numai anumite bunuri mobile, dar concret, nimeni nu spune care anume se pot executa si care nu?
Si mai am o intrebare, daca restul lucrurilor sunt ale parintilor dar nu au acte (biblioteca, frigider , etc) , care evident sunt de ani buni si nimeni nu mai are acte la ele, cum pot dovedii ca sunt ale lor si nu ale mele?
Va multumesc,
Cristina
cristina_1977 a scris:

Buna ziua. Eu tot nu inteleg un lucru... stiu ca , legal, firmele de recuparare, printr-un executor bancar poate sa iti faca executare silita pe bunurile mobile (in cazul in care nu detii niciun fel de bunuri imobile), dar concret.... ce bunuri mobile au dreptul sa execute silit? Daca , de exemplu, am un televizor, un frigider si un calculator pe numele meu, iar restul sunt ale parintilor... ce pot ei sa execute? Pe toate forumurile scriu ca se pot executa numai anumite bunuri mobile, dar concret, nimeni nu spune care anume se pot executa si care nu?
Si mai am o intrebare, daca restul lucrurilor sunt ale parintilor dar nu au acte (biblioteca, frigider , etc) , care evident sunt de ani buni si nimeni nu mai are acte la ele, cum pot dovedii ca sunt ale lor si nu ale mele?
Va multumesc,
Cristina


Vad ca n-a raspuns nimeni la aceste intrebari.
Concret, ce bunuri pot fi executate?

Pot sa vina si sa-ti ia din casa tv-ul, pc-ul, aragazul, haine, mancarea din frigider (sau iau frigiderul cu totul :)) ) ?
Daca da, serios ca n-am mai auzit de asa ceva pana acum si cred ca ar fi de rasul lumii. Ar fi haios sa se faca licitatii pentru un amarat de televizor de n ani, un pc sau un scaun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita ioasaf ioasaf Care sunt bunurile mobile si imobile care nu pot fi executate silit? Dar va rog in mod concret. frigider,televizor etc. Daca am o singura locuinta poate fi ... (vezi toată discuția)
Curiozitate UnSimpluUtilizator UnSimpluUtilizator Buna ziua. Astazi, unul dintre parinti a fost sunat de o \"parasuta\" de la un IFN (a vorbit ca la usa corpului, ma intreb cine angajeaza asemenea maimute ... (vezi toată discuția)
Codebitor contract credit iuliap01 iuliap01 Buna ziua, In 2008 am semnat ca si codebitor la un contract de credit ioptecar de la [editat] Imprumutatul ar fi trebuit sa fie viitorul meu sot ... (vezi toată discuția)