avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata cheltuieli apa fara apometru
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata cheltuieli apa fara apometru

Buna,
Problema mea sta in felul urmator, eu locuiesc in singurul apartament din bloc care nu are instalat apometre pt apa rece, doar la apa calda (toti ceilalti vecini au apometre pt ambele). In ultimele 2 luni la afisarea intretinerii am vazut ca mi s-au pus mie de plata toate pierderile de apa rece. As dori sa stiu cum stau lucrurile si din punct de vedere legal si anume cum se stabileste cat are de platit o familie (2 persoane in ap in cazul meu) care nu are montat apometru pt consumul de apa (rece). De asemenea as mai dori sa stiu daca eu am obligatia de a-mi monta apometre. Mentionez ca nu am montat apometru nu pt ca vreau sa imi irit vecinii, ci pt ca nu imi pot permite aceasta cheltuiala.
Va multumesc anticipat, Athena
Cel mai recent răspuns: ContSters185493 , utilizator 10:13, 28 Februarie 2013
ca administrator va sfatuiesc sa demonstrati ca exista pierderi, insa sunt f.sigur ca nu aveti cum pt.ca in mai toate cazurile nu exista pierderi ci diferente intre consumul dat de contorul de bransament si suma consumurilor contoarelor de apartament. de ce exista aceste diferente? motivele sunt multiple si au fost expuse pe larg pe forum.
numai daca exista scurgeri prin subsol sau pereti uzi care ar explica pierderile, ati putea invoca "pierderile".
dvs.nu puteti demonstra ca nu consumati diferenta, asa ca trebuie sa va montati apometre pt.ca oricum c/val lor o platiti in cateva luni prin aceste consumuri marite, dar nu beneficiati de ele...
AthenAzcv a scris:
Mentionez ca nu am montat apometru nu pt ca vreau sa imi irit vecinii, ci pt ca nu imi pot permite aceasta cheltuiala.

Daca ne spuneti concret cat ati platit apa in ultimile doua luni ar fi mai usor sa intelegem daca va puteti permite sau nu sa instalati apometru pentru apa rece.
Pana reveniti cu aceasta precizare, va spun din experienta noastra.
Un apometru costa 50 de lei si poate inca 20 lei montajul.
Pretul apei la noi este acum 6,50 lei/mc. Daca i se pune pe lista de plata unui apartament ce nu are apometru, doar 15 metri cubi fata de 2-3 m.c. cat poate ca a consumat cu economie in realitate, iata ca a iesit costul apomtrului intr-o singura luna.

Ca sa folosesc cuvintele dumneavoastra, nu va permiteti sa cheltuiti 70 de lei o singura data, sa va instalati un apometru, dar va permiteti sa achitati luna de luna cate 70 lei in plus sau mai mult, pe apa ce vi se imputa!?#-o
domule Adrian , cred ca ati lamurit situatia si cred ca ati convins personajul sa-si monteze acum 2 sau 3 apometre....la fel si pe mine ! am glimit....

dar sa consumi 15 mc apa rece intr-o luna fara apometru , sau 3 mc cu apometru... nu puteati gasii o marja mai pe la mijloc ?:rofl:

stiti cat inseamna 15 mc ? exact o cisterna din acele care alimenteaza statiile peco ...sa consumi atata apa , mi se pare exaerat.....chiar si la pausal....:rofl:
Ultima modificare: Joi, 28 Februarie 2013
Adriantot, moderator
@marisescudan,
Va invit sa lecturati cateva liste de plata si o sa vedeti exemple concrete de consum. Consumul mediu la noi in asociatie este de 7 metri cubi de persoana masurat cu ajutorul apometrelor. De aceea proprietarul care nu aduce indexul apometrelor intr-o luna i se pune pe lista 7 m.c. X nr de persoane.
Daca, de exemplu, proprietraul economiste ori lipseste 10-15 zile din apartament si fata de un consum ce ar rezulta din citirea apometelor de doar 6 m.c. i se pune pe lista 21 metri cubi fiind 3 persoane, este usor de vazut ca plateste 15 metri cubi in plus.

Interventie moderator! :offtopic:
Va rog sa nu mai preluati textul postat in mesajul anterior atat timp cat se vede. Se incarca pagina fara rost. Puteti prelua doar o parte din text dar cu citat sa se vada cine a scris.
Multumesc pentru intelegere.
deci nu este deajuns 15 mc...musai 21 mc trebuie trecuti . uite ca la mine la bloc n-are cum sa se intample asta , adminsitratorul are alta mentalitate !
no comment !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repartizare apa rece si calda adriandanciu90 adriandanciu90 Buna ziua. Sunt administrator la un bloc cu 3 scari (o singura asociatie deci o singura persoana juridica pentru 3 scari). Avem un singur bransament pentru ... (vezi toată discuția)
Tabel lunar cu plata la intretinere ContSters94817 ContSters94817 In fiecare luna in tabelul afisat cu intretinerea apare rubrica cu indexul citit de proprietar pe apometre la apa calda si apa rece si suma aferenta ... (vezi toată discuția)
Daca nu am apometre trebuie sa platesc eu tot? vulpita24 vulpita24 Stau la blok si nu am apometre la apa calda si nici la apa rece ,toti din bloc au numai eu nu am si pa fiecare luna mi se adauga 15 m cubi apa rece si 9 de ... (vezi toată discuția)