Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... caz psihic nu infractor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

caz psihic nu infractor

am un prieten cu tulburare afectiva bipolara si in ultimul timp [fiind in stare maniacala] a acumulat mai multe amenzi si dosare penale de circulatie si furt din magazine ,cum as putea sa-l ajut sa conving instantele ca este bolnav nu rau intentionat . ce acte sa depun la politia sau la procuror unde este chemat .. el este in evidenta si tratament cu aceasta boala , multumesc
ma scuzati dar cum s e poate dovedi ca in acele momente n-a avut discernamint pentru ca evident nu a avut ., cine il trimite la expertiza,/? multumesc
da, dar in acesta situatie se va dispune internarea sau obligarea la tratament medical obligatoriu.
trebuie sa luati in calcul toate aspectele.
La expertiză îl trimit organele up. Într-adevăr , a concluziona dacă la momentul săvârşirii faptei învinuitul sau inculpatul avea discernământ, este un lucru delicat. Totuşi, legea condiţionează condamnarea sau nu a infractorului care prezintă afecţiuni de natură psihică , de prezenţa discernământului la momentul comiterii faptei , iar asta indiferent dacă înainte de comiterea faptei avea discernământ iar la momentul comiterii nu mai avea, ori dacă la momentul comiterii faptei avea discernământ, însă după comiterea faptei îşi pierde discernământul.Există şi posibilitatea pierderii temporare a discernământului, după cum se poate ca discernământul să lipsească permanent, în cazul unor afecţiuni foarte grave . De aceea este necesară expertiza medico legală psihiatrică, înturcât foarte mulţi infractori cred că pot scăpa bamsa curată prin simpla invocare a lipsei discernământului la momentul săvârşirii faptei .
olga2011 a scris:

am un prieten cu tulburare afectiva bipolara si in ultimul timp [fiind in stare maniacala] a acumulat mai multe amenzi si dosare penale de circulatie si furt din magazine ,cum as putea sa-l ajut sa conving instantele ca este bolnav nu rau intentionat . ce acte sa depun la politia sau la procuror unde este chemat .. el este in evidenta si tratament cu aceasta boala , multumesc

Bolnav psihic avand carnet de conducere? Cam greu sa dovediti lipsa de discernamant, ba chiar imposibil.