Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... dosar de divort cu minori-rolul activ al judecatorului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

dosar de divort cu minori-rolul activ al judecatorului

Buna seara,

Spuneti-mi, va rog, intr-un dosar de divort cu minori, are incidenta principiul rolului activ al judecatorului?

Daca da, cum se transune in practica/ se pune in opera acest lucru?
In general aceste procese sunt formale iar instanta poate ajuta sau obstructiona una din parti.
Instantele sunt insa atente ca procesul sa aiba un minimum de probe si cam atat.
Instanta poate pune intrebari la martori sau sa lase avocatii sa puna intrebari.
Exista deosebiri si depinde de la judecator la judecator...neexistand o procedura bine definita.