Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatie acoperis
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatie acoperis

Suntem trei "ghinionisti",locatari la ultimul etaj al unui bloc.In ultimii 4 ani,apartamentele noastre s-au deteriorat serios in urma problemelor survenite la acoperis.Asociatia de proprietari se comporta "tipic romanesc",adica nu-i intereseaza.Dupa discutii aprinse si interminabile,s-au hotarit sa contribuie lunar pentru ridicarea unui acoperis,cu inifima suma de 50 ron.Daca tinem seama de costul ridicat al unui acoperis,probabilitatea de a-l realiza va fi peste cativa ani,timp in care apartamentele noastre vor deveni" mici Venetii".Ce putem face in acest caz? Multumesc.:((
Legea 230/2007 Art. 30. - (1) Comitetul executiv, reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari, are urmatoarele atributii:
a) duce la indeplinire hotararile adunarii generale si urmareste respectarea prevederilor legale, a statutului si a acordului de asociere ale asociatiei de proprietari;
b) emite, daca este cazul, decizii scrise privind reguli pentru ducerea la indeplinire a hotararilor adunarilor generale si pentru respectarea prevederilor legale, a statutului si a acordului de asociere, precum si alte decizii ce privesc activitatea din asociatia de proprietari;
c) intocmeste proiectul bugetului de venituri si cheltuieli si pregateste desfasurarea adunarilor generale;
d) reglementeaza folosirea, intretinerea, repararea, inlocuirea si modificarea partilor proprietatii comune, inclusiv cu privire la consumurile aferente proprietatii comune;
e) intocmeste sau propune planuri de masuri si activitati si urmareste realizarea lor;
f) supravegheaza desfasurarea tuturor activitatilor din cadrul asociatiei de proprietari, in mod special situatia incasarilor si platilor lunare;
g) pentru scopul si activitatile asociatiei de proprietari, angajeaza si demite, incheie si reziliaza contracte;
h) isi asuma obligatii, in nume propriu sau in numele proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari, privind interesele legate de cladire;
i) initiaza sau apara in procese, in nume propriu sau in numele proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari, interesele legate de cladire;
j) stabileste sistemul propriu de penalizari ale asociatiei de proprietari pentru restantele afisate pe lista de plata ce privesc cheltuielile asociatiei de proprietari, conform prevederilor legale;
k) avizeaza documentele asociatiei de proprietari;
l) asigura completarea la zi a cartii tehnice a constructiei;
m) asigura urmarirea comportarii in timp a constructiei, pe toata durata de existenta a acesteia;
n) gestioneaza situatiile exceptionale si de criza;
o) exercita alte atributii care i-au fost conferite prin hotararile adunarii generale.

Din cate inteleg proprietarii au stabilit, probabil in urma discutiilor in adunarea generala, ca trebuie adunati bani pentru acel acoperis. Asta este bine.
Daca suma este mica sau mare e de discutat. Trebui vazut cam cat costa lucrarea, daca asociatia mai are ceva bani in fondul de reparatii...
Daca se cauta o firma si se incheie un contract, lucrarea poate incepe peste 5-6 luni iar pana atunci se aduna cate 300 lei de apartament. Aceasta suma in functie de numarul apartamentelor poate acoperi o parte mai mare sau mai mica din costul total.
Dar se poate negocia cu executantul ca plata sa se faca printr-un avans la inceperea lucrarilor de 30-40% iar diferenta sa se achite in 10-12 rate. Astfel se poate aduna trepatat intreaga suma.
Am modernizat, de exemplu, un lift ce ne-a costat 26000 lei (260 mil lei vechi), devizul estimativ fiind de 25500 lei iar 500 lei s-au adaugat pe parcursul lucrarilor. Am incheiat contractul achitand doar 7000 lei necesari importului materialelor, iar restul de 19000 lei i-am achitat in 12 rate lunare. In functie de suprafata utila a fiecarui apartament fiecare proprietar a avut de plata intre 300 si 900 lei/apartament. Cei mai multi au platit trepatat cate 30 pana la 100 lei/luna. Dupa 3 luni (incasand 30-100 lei/ apartament) aveam cei 7000 lei pentru import. Incasand luna de luna aceste sume (unii au achitat chiar mai repede, unii au ramas restantieri) am reusit ca sa ne achitam fata de executant in urmatoarele 12 luni de la data finalizarii lucrarii, asa cum am incheiat contractul.
Poate va foloseste aceasta experienta.
Sau, o alta varianta ar putea fi ca asociatia sa faca investitia cu banii celor interesati direct, ulterior acestia se vor recupera de la proprietari in timp. Daca dispuneti de ceva banuti de care nu aveti urgent nevoie de ei si doriti sa urgentati treaba, actionati. Altfel, o sa stati cu banii in buzunar, uitandu-va la peretii care se degradeaza.
Eputin cam riscant sa contribuim doar noi,cei de la ultimul etaj.In urma cu 13 ani am acoperit cu tabla zincata terasa,pe banii nostri.N-am reusit sa recuperam nici atunci decat o mica parte din ceea ce ne datorau vecinii.Ne-am lasat pagubasi.Acum vreau sa stiu daca ii putem da in judecata ,fara a suporta noi singuri cheltuielile de construire a unui acoperis, pe care sa le recuperam la "sf.Asteapta".Nu stiu,dar nu exista nici o cale de a-i obliga sa contribuie cu o suma mai mare de 50 ron? Pentru k in ritmul asta,sunt konvinsa k va trebui sa merg prin casa cu umbrela in urmatorii 2 ani.Precizez k vecinii nu sunt cei mai "oropsiti"dintre pamanteni...poate cei mai indiferenti si iresponsabili(atata timp cat nu sunt direct afectati,de ce trebuie sa mai plateasca pentru altii?)