Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... despagubiri in caz de deces in accident de masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

despagubiri in caz de deces in accident de masina

buna.am si eu niste nelamuriri(foarte multe),viitorul meu sot a fost ucis intr0un accident de masina in decembrie 2008,la rupea gara.avem un copil impreuna de q an si 9 luni acum,copilul purtandu-i numele.Noi am fost impreuna aproape 13 ani.Ce trebuie eu acuma sa fac?am citit ceva despre despagubiri de pana la 1.000.000 euro.Eu am vreun drept sa cer despagubiri in numele meu?Mama lui are vreun drept sa ceara despagubiri?Sau numai copilul?Va rog ajutati-ma.Sunt total pe dinafara cu toate chestiile astea.
Formulati in cadrul procesului penal , pe latura civila o cerere prin care solicitati despagubiri (morale si materiale) de la inculpat (cel ce a savarsit fapta).
Ati putea avea alaturi de mama defunctului, calitatea de parte vatamata (conf. art. 149 ind.1 C.pen.) atat dvs. cat si copilul dvs. (in baza art.149 C.pen., fiind ruda apropiata) iar despagubirile se vor calcula raportate la prejudiciul suferit atat de dvs. cat si de catre copil.
Desigur ca viata unui om este nepretuita insa in cazul dvs., puteti solicita orice suma , daca reusiti sa dovediti ca aceasta suma este justificata/dovedita.
Instanta va aprecia si va stabili cuantumul despagubirilor in functie de cat de convingatoare/justificate vor fi dovezile/argumentele prezentate de dvs.
In codul penal, prin membru de familie se intelege conform art.149 ind.1, C.pen., "..sotul sau ruda apropiata, daca aceasta din urma locuieste si gospodareste impreuna cu faptuitorul".

Av. Cermak Iuliana
Din raportul politiei reiese ca el nu a avut cum evita accidentul.nu el a fost de vina.el mergea pe banda lui.
se aplica in romania legea european?Din cate am inteles dupa legile europene ar trebui sa primim despagubiri in valoare de 300.000 pentru fiecare membru care se constituie parte civila in proces.
Prmiti despagubiri daune materiale in limita sumelor ce le dovediti .Daunele morale raman la aprcierea judecatorului.Intotdeauna se cere mai mult pentru a obtine ceva.
NU este nimic aberant cu privire la sume iar pentru pirderea suferita sunteti indreptatita la despagubire. Sumele mentionate sunt plafoanele pentru RCA asa ca aveti grija sa va aveti in cauza asiguratorul RCA.
Inarmati-va cu rabdare( dupa un astfel de eveniment sunt convinsa ca veti avea taria sa mergeti pana la capat cel putin de dragul copilului) Spun acest lucru intrucat toata povestea este de durata.
Subscriu la pararea de a cere cat mai mult precum si la aceea ca depinde foarte mult si unde va judecati pentru a vedea "cat de generoasa este instanta".Si din acest motiv aveti nevoie de avocat bun.

av. Ileana Schwarz