Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... despagubiri in caz de deces in accident de masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

despagubiri in caz de deces in accident de masina

buna.am si eu niste nelamuriri(foarte multe),viitorul meu sot a fost ucis intr0un accident de masina in decembrie 2008,la rupea gara.avem un copil impreuna de q an si 9 luni acum,copilul purtandu-i numele.Noi am fost impreuna aproape 13 ani.Ce trebuie eu acuma sa fac?am citit ceva despre despagubiri de pana la 1.000.000 euro.Eu am vreun drept sa cer despagubiri in numele meu?Mama lui are vreun drept sa ceara despagubiri?Sau numai copilul?Va rog ajutati-ma.Sunt total pe dinafara cu toate chestiile astea.
Fondul de protectie a victimelor strazii este destinat platilor de despagubiri pentru vatamari corporale sau decese,daca autorul a ramas neidentificat,respectiv platilor de despagubiri pentru avarierea ori distrugerea de bunuri si vatamari corporale sau decese,daca autovehiculul,respectiv tramvaiul,a fost neasigurat. Lege nr.136/1995,versiune actualizata la data de 22/05/2006,art.61.
Dupa cum observati,raspunsurile sunt atat de variate , pentru ca nu ati furnizat anumite amanunte esentiale:
-exista un proces penal in derulare pentru vinovat?
-autovehiculul acestuia avea asigurare de raspundere civila obligatorie(RCA) -valabila la data accidentului ?
-exista vreun document semnat de rude,prin care se renunta la pretentii ?(se practica pt.anumite sume de bani promise)
-s-a facut avizarea la ASIGURATOR in caz ca exista asigurarea pomenita ?
Abia dupa ce va raspundeti la aceste intrebari,puteti sa alegeti calea de urmat.Daca detaliati aici, - puteti primi sfaturi mai ..."la obiect".
Daca citeati cu atentie mesajul sesizati ca este vorba de ,, viitorul meu sot ,, defunctul fiind concubinul doamnei care a solicitat relatii .In acest context chiar daca nu are calitatea de mostenitor , dovedind relatia de concubinaj si faptul ca a facut cheltuieli cu inmormantarea si pomenirile ulterioare , este admisibila cererea de constituire de parte civila. Acesta chestiune este mai mult o creatie a practicii judiciare .Sunt pronuntate foarte multe solutii cu acesta motivare .
Stimata Mero-iud,
constituire ca parte civila.. LA CE?Pana la a discuta calitatea procesuala a eventualilor pagubiti, trebuiesc indeplinite anumite proceduri specifice: avizare dauna la Asigurator; existenta unei actiuni in justitie la care se poate constitui o parte civila cu pretentii - daca Asiguratorul refuza plata daunelor solicitate prin avizare ; interventia la BAAR in cazul lipsei asigurarii sau "autor necunoscut" s.a.m.d.
Pana in prezent inca nu stim daca am ajuns la stabilirea persoanei indreptatite sa poata solicita daune si anume cui/baza legala.
Dupa ce se/ne ilumineaza petenta,putem sa specificam
Multumiri pt. ajutor E.E.,numai ca L136/1995 considera "respectiv tramvaiul" - tot un autovehicul,ca si mopedele,tractoarele si chiar remorcile auto.(DEX:vehicul autopropulsat...)
Aveti dreptate sa va referiti si la tramvai,pt.k nu cunoastem obiectul cu care s-a produs accidentul.
Asteptam detalii de la justitiabila persoana.