Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto - proces castigat
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto - proces castigat

Stie cineva daca voi platii taxa auto cu procesul castigat si sentinta data pe 20 martie ? A fost cineva la Serviciul inmatriculari ?Si Daca da ,cu ce rezultat a plecat?
levigabi a scris:

Stimate domn,mi-ati raspuns pe aceasta tema de cateva ori si va sunt foarte recunoscator .ati putea da vre-o adresa de sit sau ceva unde as gasi informatia,stiu ca ati primt o confirmare de la un user,m-am si uitat pe acel topic.In fond am vrut sa va intreb daca aveti aceasta informatie si din alte surse decat de la acel user. Va multumesc pentru amabilitate si intelegere si nu va suparti ca insist dar circula atatea zvonuri si eu,ca de altfel multi altii cadem dintr-o extrema in alta cand vedem ca ba se insicrie ba nu.

daca la mine va referiti, va spun cu parere de rau ca nu va pot oferi ceva oficial in acest sens. Am fost aproape injurat pe acest forum in contrele ivite pe aceasta tema. Eu am fost convins ca autoritatiile vor obliga la plata acestei taxe pe cei ce au hotarari definitive si am expus si argumentele in acest sens : in special articolul din ordonanta ce prevede expres acest lucru. Dar am primit ca raspuns un val de critici la limita bunului simt...Nu ma aflu efectiv intr-o astfel de situatie si va sfatuiesc sa mergeti cu documentele la biroul de imatriculari si sa constatati pe propria piele daca astrele va sunt potrivnice sau nu...ulterior, o postare in acest sens, pe acest forum, ar reprezenta un gest apreciat de noi toti :P
Tirlea Andrei, Consilier juridic
anona1963 a scris:

levigabi a scris:

Stimate domn,mi-ati raspuns pe aceasta tema de cateva ori si va sunt foarte recunoscator .ati putea da vre-o adresa de sit sau ceva unde as gasi informatia,stiu ca ati primt o confirmare de la un user,m-am si uitat pe acel topic.In fond am vrut sa va intreb daca aveti aceasta informatie si din alte surse decat de la acel user. Va multumesc pentru amabilitate si intelegere si nu va suparti ca insist dar circula atatea zvonuri si eu,ca de altfel multi altii cadem dintr-o extrema in alta cand vedem ca ba se insicrie ba nu.

daca la mine va referiti, va spun cu parere de rau ca nu va pot oferi ceva oficial in acest sens. Am fost aproape injurat pe acest forum in contrele ivite pe aceasta tema. Eu am fost convins ca autoritatiile vor obliga la plata acestei taxe pe cei ce au hotarari definitive si am expus si argumentele in acest sens : in special articolul din ordonanta ce prevede expres acest lucru. Dar am primit ca raspuns un val de critici la limita bunului simt...Nu ma aflu efectiv intr-o astfel de situatie si va sfatuiesc sa mergeti cu documentele la biroul de imatriculari si sa constatati pe propria piele daca astrele va sunt potrivnice sau nu...ulterior, o postare in acest sens, pe acest forum, ar reprezenta un gest apreciat de noi toti :P

Voi merge luni si va voi impartasi cu siguranta experienta....:frantic:
Pe 20 martie v-a sosit comunicarea acasa sau d-abia pe 20 s-a dat sentinta???? Nu de alta dar din data in care se da sentinta sunt 15 zile in care cealalta parte poate face recurs. Daca sa zicem ca nu se face recurs oricum trebuie sa asteptati sa va soseasca acasa comunicarea. Asadar daca pe 20 d-abia s-a dat sentinta mai aveti de asteptat cateva saptamani bune sa puteti inmatricula masina.
Pe de alta parte pe alt topic de pe acest forum un user a spus ca cei de la Cluj accepta astfel de inmatriculari iar cei din alt judet nu accepta. Probabil ca inca nu sunt toti foarte siguri ca trebuie acceptate inmatricularile cu hotarare definitiva. In cateva zile eu zic ca se vor accepta fara probleme. Asa e la noi, oamenii se lamuresc mai greu cand se schimba legea.
ATENTIE!
Sunt acceptate inmatricularile dar daca dvs inscrieti maine masina si poimaine mi-o vindeti mie eu va trebui sa platesc timbrul de mediu ca sa o trec pe numele meu.
cosmintt26, utilizator
@cosmintt26 Am castigat in prima instanta pe 5 martie iar pe 20 am primit hotararea definitva si irevocabila ,dupa perioada de recurs.
Am vorbit la serviciul inmatriculari si de luni se inscriu masinile cu care sa castigat procesul. =D>
levigabi, utilizator