Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restructurare post - salarii compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restructurare post - salarii compensatorii

Buna ziua,

La ora actuala in caz de restructurare post individuala nu colectiva ce obligatii are angajatorul vis-a-vis de plata salariilor compensatorii ? Mai e valabila legea din 2009 care obliga angajatorul la plata a minim 1 salar compensator ?

Multumesc anticipat,

Florin
Multumesc inca o data.

Art. 67
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Ce inseamna, totusi: " ...compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil." ?
V-am mai explicat mai sus aceste aspecte ... legea, in general, se refera numai la sectorul bugetar, ccm aplicabil = contractul colectiv de munca ale carui prevederi sunt aplicabile angajatorului dvs; acesta putand fi la nivel de unitate, la nivel de sector de activitate sau la nivel de grup de unitati