Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... angajare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

angajare

va rog sa-mi spuneti, daca femeia de serviciu la asociatia de proprietari este angajata cu conventie civila nu cu c.i.m. iar asociatia plateste toate taxele pentru angajat si angajator, aceasta beneficiaza de toate drepturile, respectiv asigurare medicala, vechime pensie, somaj?
Textul este asa:
Art.17
(5) Comitetul executiv poate angaja personal specializat pentru indeplinirea atributiilor ce ii revin si adopta decizii asupra cuantumului salariilor, indemnizatiilor, remuneratiilor si al eventualelor premieri care se acorda personalului incadrat cu contract individual de munca sau in baza unei conventii civile de prestari de servicii, in limita bugetului aprobat de adunarea generala.

Personalul angajat are CIM, ca altfel n-ar mai fi angajat.
Dar se pot intocmi si conventii civile de prestari servicii, mai nou li se spune contracte de prestari servicii pentru lucrari cu caracter temporar, ocazional sau in cazul prestarilor cu caracter permanent cu PFA.
Adica pot angaja un administrator ca persoana fizica cu CIM, dar pot angaja administrator PFA cu contract de prestari servicii. Nu se poate angaja administrator (nePFA) cu conventie civila.

In cazul nostru pentru ingrijitor nu cred ca este persoana respectiva PFA pentru curatenie.