avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Legalitate link catre un site extern. Se considera a ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Legalitate link catre un site extern. Se considera a fi nerespectarea dreptului de autor?

Buna ziua,

Am o intrebare in legatura cu legalitatea postarii pe site-ul propriu linkuri catre alte site-uri, de orice natura: presa, vreme, legislatie, magazine online, etc.

O zi frumoasa in continuare
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 13:18, 16 Aprilie 2013

Inainte de a avea pretentia la despagubiri ar trebui sa dovedeasca prejudiciul suferit.
Cauza de nepedepsire poate interveni daca se acopera eventualul prejudiciu.
Banuiesc ca nu e link spre un asa-numit sait “de piraterie”… cand ar putea fi infractiune gestul postarii link-ului.

In principal, se pot isca probleme in cazul cartilor publicate pe ici-colo, pe saituri gen “editura online” sau spre saituri private la care aveti acces personal sau prin contul unui tert inscris acolo si mai apoi postati link si parola de acces…
Practic, a posta un link ce duce spre un sait unde scrie la “termeni si conditii” ca e interzisa categoric postarea de link-uri pe alte saituri (fara acord scris), inseamna a difuza / retransmite o opera fara a avea acordul autorului (dar acest gen de saituri - care interzic expres - nu sunt romanesti, in general).

Am ajuns, totusi, prea departe cu discutia. Departe de mine gandul sa va spun povestea drobului de sare. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pamflet Zooby Zooby In ce conditii pot prelua pe un blog stiri pe care sa le abordez prin prisma unui pamflet ? (vezi toată discuția)
Drepturi de autor pentru imagini preluate din surse diverse bogdan_bn bogdan_bn Buna, Am un site de prezentare in domeniul arhitecturii si doresc sa incarc cateva imagini preluate...., daca scriu susra si autorul este in regula? sau am ... (vezi toată discuția)
Blogroll alexandru_grigoras alexandru_grigoras Intentionez sa creez un sait de un anumit specific cu ajutorul continutului altor saituri, care sa reprezinte oarecum o centralizare / baza de date, de ... (vezi toată discuția)