Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Legalitate link catre un site extern. Se considera a ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Legalitate link catre un site extern. Se considera a fi nerespectarea dreptului de autor?

Buna ziua,

Am o intrebare in legatura cu legalitatea postarii pe site-ul propriu linkuri catre alte site-uri, de orice natura: presa, vreme, legislatie, magazine online, etc.

O zi frumoasa in continuare

Inainte de a avea pretentia la despagubiri ar trebui sa dovedeasca prejudiciul suferit.
Cauza de nepedepsire poate interveni daca se acopera eventualul prejudiciu.
Banuiesc ca nu e link spre un asa-numit sait “de piraterie”… cand ar putea fi infractiune gestul postarii link-ului.

In principal, se pot isca probleme in cazul cartilor publicate pe ici-colo, pe saituri gen “editura online” sau spre saituri private la care aveti acces personal sau prin contul unui tert inscris acolo si mai apoi postati link si parola de acces…
Practic, a posta un link ce duce spre un sait unde scrie la “termeni si conditii” ca e interzisa categoric postarea de link-uri pe alte saituri (fara acord scris), inseamna a difuza / retransmite o opera fara a avea acordul autorului (dar acest gen de saituri - care interzic expres - nu sunt romanesti, in general).

Am ajuns, totusi, prea departe cu discutia. Departe de mine gandul sa va spun povestea drobului de sare. :)