Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... plata cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

plata cheltuieli de judecata

buna ziua.
am rugamintea sa imi spuneti referitor la cheltuielile de judecata in ce conditii se acorda si in cat timp trebuiesc achitate , exista sanctiuni pt neplata? ex cazul meu :
am obtinut ordin de protectie fata de fostul sot , recursul lui la tb a fost respins , a cerut ordonata presidentiala a fost respinsa (probabil va face recurs), pe 16.04 e termen pt revizuire ordin protectie , iar in 09.04. a depus iar cerere pt revizuirea ordinului de protectie ( urmeaza sa aflu cand este termenul de judecata)poate instanta sa imi acorde cheltuieli avand in vedere ca am un copil in intretinere , datorii la banca , si ca onorariul av il platesc integral si primesc chitanta? cate cai de atac mai are la dispozitie , conteaza faptul ca ma prezint sau in cazul in care nu ma prezint instanta este influentata ( se considera lipsa de interes) nu mai pot lipsi de la servici de cate ori vrea fostul sot .
Multumesc .