Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... legalizare hotarare divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

legalizare hotarare divort

A dat Dumnezeu si mi-a venit prin posta hotararea de divort insa am observat ca nu este definitiva si irevocabila, ba dimpotiva se precizeaza ca se poate ataca cu apel in 30 zile de la comunicare. Fostul sot e nemultumit pentru ca el are o pensie de 300 ron iar instanta a stabilit ca pentru cei 2 copii sa plateasca o suma de 200 ron lunar incepand cu data depunerii actiunii de divort, iar el vrea sa atace hotararea. Ce sanse de reusita are? Cum sa procedez pentru ca hotararea sa devina definitiva si irevocabila?
Codul familiei prevede:
Art. 94. - Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui ce urmează a o plăti.
Instanţa judecătorească va putea mări sau micşora obligaţia de întreţinere sau a hotărî, încetarea ei, după cum se schimbă mijloacele celui care dă întreţinerea sau nevoia celui ce o primeşte.
Când întreţinerea este datorată de părinte sau de cel care înfiază, ea se stabileşte până la o pătrime din câştigul sau din munca pentru un copil, o treime pentru doi copii şi o jumătate pentru trei sau mai mulţi copii.

Astfel, daca acesta are ca mijloace de trai doar pensia de boala, atunci cuantumul pensiei de intretinere nu poate depasi 1/3 din veniturile sale nete, adica 100 lei.
Instanta de fond s-a pronuntat probabil stabilind o pensie de intretinere raportata la salariul minim net pe tara, deoarece la dosarul cauzei nu au fost depuse inscrisuri cu privire la veniturile paratului sau, la acea data, acesta nu beneficia de pensie de boala.
Pe cale de consecinta, hotararea instantei de fond este executorie, astfel ca dispozitivul acestuia trebuie trimis de instanta la Casa de Pensii de la domiciliul pârâtului pentru poprirea sumelor.
In cazul in care, urmare apelului declarat de pârât, instanta va reveni asupra hotararii instantei de fond in sensul ca va reduce cunatumul pensiei de intretinere, dispozitivul se va trimite la Casa de Pensii si se va face regularizarea, compensandu-se sumele achitate deja cu sumele viitoare.
De retinut este ca, daca ulterior ramanerii definitive si irevocabile a acestei hotarari, veti avea dovezi certe ca pârâtul are venituri mai mari, veti putea introduce o noua actiune pentru majorarea cuantumului pensiei de intretinere in favoarea minorilor. ;)