Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... bilete la ordin
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

bilete la ordin

ma confrunt cu problema biletelor la ordin refuzate de banca. executorul m-a trimis sa le depun la instanta pt investire cu formula executorie. m-am conformat, insa nu stiu cum se solutioneaza... trebuie sa ma prezint in instanta la termen, trebuie sustinuta cererea?
mi-ar fi de mare ajutor un raspuns! multumesc
pg nu este de acord cu mine...? admit , dar totusi ICCJ este de acord cu mine;)
ce este eronat in opinia pg? nesocotirea art 376 Cpr civ raportate la disp L 58 si 59 /1934 (care de altfel sunt legi speciale fiind astfel prioritare fata de legea generala in speta c.pr.civ.)
aceasta cred ca se va regasi si in motivarea iccj , faptul ca s-a dat caracter prioritar normei generale fata de norma speciala.
Onor pg se hazardeaza la a face opinii de interpretare fara a avea competenta in acest sens si pe deasupra cand o face da dovada de o necunoastere a principiilor de drept.

PS desi ati incercat sa fiti "mai scolastic"...nu prea v-a reusit ....:))

Dar deja cred ca suntem cam :offtopic:.
Darius Bobic, Avocat