Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare fortata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare fortata

In cazul in care eu am viza flotant in apartamentul in care locuiesc..si nu doresc eliberarea lui decat in momentul expirarii vizei, sub ce forma se poate cere evacuarea mea?
Da.
Cum pe cale de ordonanta presedentiala ca sa-l citez pe colegul ?Practica este constanta in sensul respingerii cererilor de ordonanta presedentiala avand ca obiect evacuarea. Mai mult, nici dispozitiile legale care reglementeaza ordonanta presedentiala nu permit o astfel de actiune.
Irinuca , cate evacuari ai avut pana cum.
Am obtinut evacuarea pe ordonanta presidentiala, dovedind faptul ca presupune urgenta, la Tribunalul Buzau.
destule evacuari. Nu stiu cum e practica la Buzau dar ideea e ca ar trebui unificata. Una peste alta, cum ramane cu neprejudecarea fondului? ok, urgenta se dovedeste usor, dar nu pot sa cred ca acolo se judeca fara a lua in considerarea toate cele 3 conditii ale ordonantei. La voi e suficienta dovedirea numai a uneia din ele?
Nu , dovedesc numai urgenta ci si proprietatea, asupra imobilului