Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... STRAMUTARE!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

STRAMUTARE!

Buna dimineata!
Am cerut stramutare la un litigiu de munca la Inalta Curte de Jusitie si abia la sfarsitul lunii aprilie primesc raspunsul!
Problema este ca mam razgandit si nu mai vreau stramutare!In caz ca nu se termina procesul pina atunci si raspunsul la stramutare este favorabil pot sa ma razgandesc sa nu mai mut procesul?Adica daca raspunsul e favorabil sunt obligata sa fac stramutarea?
camelia21, utilizator
Daca se admite stramutarea, atunci hotarirea va arata in ce masura actele indeplinite de instanta inainte de stramutare urmeaza a fi pastrate. Daca instanta a savirsit acte de procedura sau chiar a procedat intre timp la judecarea pricinii, actele de procedura savirsite ulterior stramutarii si hotarirea pronuntat sunt desfiintate de drept, urmind ca ele sa fie indeplinite de instanta la care s-a stramutat cauza.
Sa inteleg ca daca se da hotararea in fond,solutionarea pe data de 15 aprilie si termenul pt stramutare e pe 30 aprilie(dupa solutionarea procesului) si e favorabila adica imi aproba stramutarea la un alt Tribunal ce se intampla?E nula stramutarea ca deja procesul in fond e solutionat sau se rejudeca la Tribunalul desemnat prin stramutare?
camelia21 a scris:

Buna dimineata!
Am cerut stramutare la un litigiu de munca la Inalta Curte de Jusitie si abia la sfarsitul lunii aprilie primesc raspunsul!
Problema este ca mam razgandit si nu mai vreau stramutare!In caz ca nu se termina procesul pina atunci si raspunsul la stramutare este favorabil pot sa ma razgandesc sa nu mai mut procesul?Adica daca raspunsul e favorabil sunt obligata sa fac stramutarea?

Art. 246 (1) C.proc.civ. prevede ca, reclamantul poate să renunţe oricând la judecată, fie verbal în şedinţă, fie prin cerere scrisă. Asadar, puteti face cerere de renuntare la judecata acestei cereri , astfel incat ICCJ va pronunta o hotarare prin care se constata ca dvs ati renuntat la judecata acelei cereri de stramutare.
Art. 246. - Reclamantul poate sa renunte oricand la judecata, fie verbal in sedinta, fie prin cerere scrisa.
Renuntarea la judecata se constata prin incheiere data fara drept de apel.
Daca renuntarea s-a facut dupa comunicarea cererii de chemare in judecata, instanta, la cererea paratului, va obliga pe reclamant la cheltuieli.
Cand partile au intrat in dezbaterea fondului, renuntarea nu se poate face decat cu invoirea celeilalte parti.

Din articolul asta reiese ca cer renuntare la judecata a stramutarii in cerere scrisa sau verbal in sedinta atunci la data respectiva sunt obligat sa platesc partii adverse cheltuieli...dar daca trimit cu 1 sapt inainte de termen cerere scrisa ca renunt la judecata ce tre sa platesc la partea adversa?daca nici nu s-a prezentat ca am trimis renuntare si la ICCJ si la partea adversa nu vad ce bani as putea da deoarece nu a mai avut loc sedinta si logic ca nu a cheltuit nici un ban partea adversa,el a primit doar o citatie acasa sa se prezinte in ziua respetiva si cum eu renunt la judecata nu iam produs nici un prejudiciu,el nu a incheiat vreun contract de reprezentare numai pt 1 zi cu un avocat nu?
camelia21, utilizator
Chiar nu isi poate da nimeni o opinie?ma refer daca trebuie sa platesc vreo cheltuiala la partea adversa ca eu am renuntat la judecata inainte de termenul la ICCJ pt stramutare!
camelia21, utilizator