Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea contractului individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea contractului individual de munca

Buna ziua,tocmai am primit o decizie de incetare a contractului individual de munca si nu prea sunt in clar daca e legala sau nu.Mentionez ca momentan sunt in concediu de crestere a copilului pana pe 13 iulie anul acesta,cand fetita mea va implini 2 ani.
Incetarea contractului individual se aplica cu data de 14 iulie.Mai scrie acolo ca mi se acorda un preaviz de 15 zile incepand cu data comunicarii prezentei,"perioada care nu poate fi intrerupta de concedii medicale,de odihna sau orice alta cauza".Cum se poate sa fiu in preaviz in timpul concediului de crestere a copilului,si cum calculeaza ei 15 zile,cand de fapt eu am mai mult de 50 de zile pana la terminarea concediului? In plus sunt si unic intretinator al copilului,asta nu conteaza deloc?
Asa m-am gandit si eu sa fac,numai ca o perioada CCC s-ar suprapune cu somajul,practic as fi in somaj din 14 iunie,iar CCC se termina pe 13 iulie.In cazul acesta cum se procedeaza? asta nu stiu,unde trebuie sa ma duc si ce sa fac,pot sa bag actele de somaj in timp ce sunt in CCC?
Depuneti actele pentru somaj , acesta se va suspenda pe perioada CCC.

Actele pentru somaj se depun la AJOFM oin raza caruia aveti domiciliul.