Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal la politie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal la politie

Am un dosar penal pentru conducere sub influenta alcoolului si este la Politie din 25.11.2008. Cam cat mai poate dura instrumentarea dosarului pana ii da drumul la procuratura ? Eu cand ma duc la ei ma amana tot timpul. Pot sa fac ceva in legatura cu asta ? Multumesc !
Daca am cosar la Politie cu declaratie cu probe de sange luate chiar credeti ca nu il trimite la Procuratura ? Stau din noiembrie si sa spunem ca ma mai amana pana in vara, apoi urmeaza procesul cine stie cat, vreau sa fac recalculare si daca nu reusesc asa mai imi da un an si uite asa stau vreo doi ai in loc de unu. Logic ar trebui (zic eu) sa se ia in calcul de cand mi-au luat permisul pentru ca eu de atunci nu mai conduc. Daca fac asa de ce nu imi da permisul pana la proces si daca sunt vinovat sa-mi ia permisul atunci pe un an? Dar daca in urma recalcularii imi iese ca puteam sa am sub 0,8 si eu stau sa spunem 8-9 luni fara permis atunci nu mai conteaza ca in loc de trei luni am stat 9 nu ?
rares85 a scris:

Pai domnule avocat cum de ce se grabeste e corect sa stai un an poate chiar 2 sa fi trimis in judecata daca e cazul si sa-ti fie anulat permisul,dupa care mai astepti 1 an sa dai examen.Nu e corect deloc.Asta e justitia corupta din tara asta europeana.
,,TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL"
ROMANIA TE IUBESC DOAR ATAT..........#-o

Domnule "rares85", credeti ca este corect ca o persoana sa se urce la volan fiind in stare de ebrietate (alcoolemie peste 0,8)? Respectiva persoana reprezinta un pericol social chiar daca de aceasta data nu a produs un accident. Sunt aproape convins ca la recalculare alcoolemia va iesi sub 0,8 daca respectiva persoana va stii cum sa procedeze. Dupa parerea mea, valoarea corecta a alcoolemiei este cea determinata prin analiza si nu cea recalculata. Intotdeauna valorile determinate prin calcule se confirma prin determinari practice si nu invers.
cioan a scris:

rares85 a scris:

Pai domnule avocat cum de ce se grabeste e corect sa stai un an poate chiar 2 sa fi trimis in judecata daca e cazul si sa-ti fie anulat permisul,dupa care mai astepti 1 an sa dai examen.Nu e corect deloc.Asta e justitia corupta din tara asta europeana.
,,TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL"
ROMANIA TE IUBESC DOAR ATAT..........#-o

Domnule "rares85", credeti ca este corect ca o persoana sa se urce la volan fiind in stare de ebrietate (alcoolemie peste 0,8)? Respectiva persoana reprezinta un pericol social chiar daca de aceasta data nu a produs un accident. Sunt aproape convins ca la recalculare alcoolemia va iesi sub 0,8 daca respectiva persoana va stii cum sa procedeze. Dupa parerea mea, valoarea corecta a alcoolemiei este cea determinata prin analiza si nu cea recalculata. Intotdeauna valorile determinate prin calcule se confirma prin determinari practice si nu invers.

Domnule avocat probabil ca sunt un pericol public asa cum spuneti dvs. dar pentru asta eu platesc sunt vinovat, recunosc. Dar asa este legea daca nu reusesc cu recalcularea stau un an dar daca legea spune un an vi se pare normal sa stau vreo doi sau doi jumate ?

Si inca ceva daca nu va suparati de politistul care ma amana cu dosarul , trimite alte dosare care au fost dupa mine, care probabil asteapta ceva nu spuneti nimic ? Cred ca este normal sa nu spuneti pentru ca e politist , cum sa fie ei certati, nu ? Eu nu mai am dreptul sa conduc dar el are dreptul sa tina un dosar cat vrea el chiar daca l-ar tine un an ca el face cercetari desi dosarul este cu declaratie , analize, cu tot . Eu stiu ca sunt vinovat . repet am gresit-platesc, dar el ?
Gabriela Mihai, Avocat
Domnule Cioan nu mai raspundeti ? V-am blocat cu intrebarile ?:D
POATE CA NU MAI GASESC DOSARUL =D>