Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retragere plangere furt, dosar in procuratura?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retragere plangere furt, dosar in procuratura?

ce sanse sunt de retragere plangere a unui dosar ajuns in parchet??mentionez ca cel acuzat(iubitul meu cu care locuiam impreuna) ,intro seara,nefiind acasa, dupa o neintelegere, cu un amic au intrat in casa si mi au luat cateva bijuterii pe care le am recuperat.am dat decalaratie in care l am invinuit fiind mai mult subiectiva.
mai pot face ceva??
locuiam impreuna.ce nu inteleg eu este cum ramane cu acel amic cu care el a intrat in casa care a dat declaratie?
si inca o intrebare...daca ar fi sa ajunga dosarul in instanta ,acolo pot schimba declaratia?
Pai v-am spus.Daca va retrageti plangerea prealabila,ea are efect numai asupra prietenului d-voastra.Amicul raspunde ca autor al infractiunii de furt calificat.Schimbarea declaratie d-voastra il poate ajuta insa si pe amic..........
Puteti sa schimbati declaratia si in cursul judecatii.Instanta va da solutia pe baza declaratiei d-voastra schimbata,coroborata cu alte probe,deci nu numai pe baza declaratiei
catalin1980, utilizator