Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Divort fara copii prin mediere si Acordul de mediere
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Divort fara copii prin mediere si Acordul de mediere

Nu exista proces pe rol pt divort, partile au hotarat sa mearga la mediator.
Cum trebuie procedat dupa incheierea Acordului de mediere pt a obtine in instanta o Hotarare? Cine se ocupa de depunerea AdM la instanta? Partile? Trbuie sa se prezinte in instanta personal pt aceasta?
Multumesc.
mediator_comeaga a scris:

Sfatul meu este sa introduceti mai intai actiunea de divort in instanta si sa va prezentati la primul termen cu acordul de mediere. Este mult mai eficient, avand in vedere ca incuviintarea unor acorduri de mediere incheiate in faza extrajudiciara (inainte de introducerea cererii) este inca problematica, in cazul anumitor instante.

Imi puteti spune, va rog, in ce sens este problematic?
Va multumesc!
In sensul ca incuviintarea acordului de mediere nu este tratata chiar "cu celeritatea" prevazuta de lege de unele instante, dandu-se termen la fel de indepartat ca in cazul unei actiuni obisnuite.
Cred ca este mai rapid daca introduceti actiunea, iar ulterior, avand deja acordul de mediere semnat, solicitati, de exemplu, o preschimbare de termen, instiintand instanta ca v-ati inteles deja asupra tuturor aspectelor.

Mai speră vreunul la cârpirea şandramalei pasiunii ori sunteti deja HOTÃRÂŢI a divorta?

Dacă mai speraţi, mergeţi la mediator. Dacă sunteţi deja hotărâţi a divorţa, mă tem că vă scărpinaţi aiurea şi cu mediator şi cu instanţă şi termene fixate la Sfâtu' aşteaptă. Mergeţi direct la notar sau la starea civilă. (unde, fără copii, se poate divorţa în 30 de zile. E cam ca la măritiş, dar fără şampanie şi bombone ...sau, mă rog, unii ar putea să le dea şi pe-astea ...de bucurie că au scăpat).
romascanu, moderator