Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general productie sau servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

productie sau servicii

firma cod caen 7311- Activitati ale agentiilor de publicitate, asociat unic fara salariati

- printarea de carti de vizita+flyere pt clienti, este considerata serviciu sau productie
-lucreaza pe comanda, nu produce produse finite in serie; fiecare comanda este unica
Pai daca facem productie, trebuie sa folosim si conturile corecte.Mai avem si diferenta de pret 348.Plus contabilitate de gestiune.Si in cazul asta cerneala este si ea materie prima.e corect si asa, numai ca e mai complicat.avand in vedere ca se lucreaza pe serii mici, nu se pot stabili anumite normative, consumuri specifice, costuri directe si indirecte.activitatea respectiva imbraca doar in parte aspectul unei activitati de productie.
davideg a scris:

.activitatea respectiva imbraca doar in parte aspectul unei activitati de productie.

Sunt de acord cu davideg.:wave:
ContSters42967, utilizator
Atata timp cat materia prima nu-si schimba substanta prin prelucrare nu putem vorbi de productie.
adica#-o, cum sa-si schimbe substanta materia prima.De unde explicatia asta?
:) nu e cazul sa #-o
In Dreptul comercial se face clar distinctie intre productie si servicii.
Mai mult,Decretul Lege 54/1990,prin anexa nr.1 a HG 201/1990 cuprinde lista privind prelucrarea de bunuri si produse ,facand distinctie intre ce anume este considerat de legiuitor servici si ce este considerata productie.