Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort-fond, apel, nu pot pune in aplicare programul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort-fond, apel, nu pot pune in aplicare programul de relatii personale

Buna tuturor,

S-a judecat fondul (am primit un program de relatii personale), a urmat apelul, care a fost respins. Urmeaza cele 30 de zile. Nu pot pune inca in aplicare programul de relatii personale, pentru ca am inteles ca ar fi trebuit sa cer in mod expres primei instante punerea in executare a programului de relatii persoanle (ne-am judecat dupa vechiul C.P.C.). Puteti sa-mi spuneti, va rog, ce pot eu face in aceasta situatie?
@Arslan
Nu, solicitati doar legalizarea sentintei instantei de fond.
In executarea silita se aplica dispozitiile noului cod de procedura civila.
@proastasatului
Sensul recursului este acela prevazut de dispozitiile art 304 c.proc.civ., adica al posibilitatii modificarii sau casarii hotararilor , pentru motivele de nelegalitate enumerate in acest articol sau in cazul hotararilor ( nu este cazul aici) care nu au apel si sunt atacabile numai cu recurs, situatie in care sunt definitive de la fond, cand instanta de recurs nu este limitata la motivele de casare, putand analiza cauza sub toate aspectele.
si daca poate casa sau modifica hotararea cum sa o pui in executare dupa apel?