Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Fetita mea- inregistrare copil in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Fetita mea- inregistrare copil in Romania

:(buna.ma numesc andreea si am o fetita de un an si 8 luni.am nascuto in spania.sotul sia pierdut munca si am fost nevoiti sa venim in taramie nu imi facea actele acolo ca eram minora..nu suntem casatoriti.si am trecut vama cu spaga.ideea e ca asa a fost.atunci.dar vreau sa stiu daca le pot face in romania.ma poate ajuta cineva
gi-jane2, moderator
Cineva din Spania, cunosc multi ce se ocupa de aia, eu de fapt plec acuma ce mama mea e in stare grave, si pot sa va scot certificatul de unde le ai daca e in apropiere Madrid, sau le comand pe cineva sa v/o faca. Dar mie teama ce nu e asa de usor.
Oricum si acolo fiind ce a trecut atata timp trebui niste procedura. Acolo va primit juzgado del Registro civil fara probleme acuma cu certificat constatator? Tata e recunoscut si era major? Daca e delict acolo, poate ce nimeni sa va scoata documentul ce putea sa fie la procuror de acolo... Da-mi mie mai multe date daca vrei, prin e mail particular, si sa vedem ce se poate face.