avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nu ma lasa sa-mi vad fetita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nu ma lasa sa-mi vad fetita

Buna ziua, vineri seara sotia si-a luat bagajele si a plecat de acasa inpreuna cu fetita la maicasa, eu am oprit baiatul (sunt gemeni). Azi am vorbit la tel. sa vad fata dar nu ma lasat, ba zice ca vine maine sa ia si baiatul. Ce proceduri legale sunt sa nu imi ia si baitul? dar sa aduc si fetita acasa. Mentionez ca suntem casatoriti cu acte iar copii sunt pe numele meu si au adresa din certificatul de nastere aici unde am ramas eu (casa nostra) nu a soacrei. Ma pot duce cu politia, protectia copilului sau .. sa iau fetita acasa pana va decide instanta (asta pana cand va baga actele de divort)? Stiu ca pe sotie o pot da disparuta de acasa .. cu ce ma ajuta asta si unde trebuie sa ma adresez?
Va faceti dovezi ca ati incercat sa vedeti fata, ca i-ati permis si dv. sa vada baiatul.
Ce varsta au? E urat ca sunt despartiti, ei ce spun?
Singura dovada e inregistrarea telofonica, e considerata ca mijloc probatoriu sau ... . La sotie acasa (defap la socrii) nu doresc sa ma duc, cu toate ca ar putea deveni vecini martori ca nu ma lasa sa vad fetita. Motivul e simplu .... pe pagina de facebook "sotia" a schibat statusul: din casatorita cu ...in singura, ba mai mult a devenit prietena cu cel care ma fentat anul trecut. Eu din cauza acestor tensiuni mam ales cu diabet ...iar ea incearca prin orice sa ma atace, nu vreau sa ajung la ei in poarta si din cauza conportari, vorbelor ei sa fac o coma si sa se bucure de mine.

De fetita nu stiu ce sa zic ...baiatul intreaba dar rar, incerc ca tot timpul sa aibe o preocupatie o activitate placuta sa iute de ele, el stie ca sunt in vacanta la bunica si are sa intoarca. Copii au doar cinci ani jumate.
m_ella2005 a scris:

Indiferent de motive, NU SEPARATI COPIII.


Sunt deacord cu d-vs, altfel anul trecut nu o mai iertam.. , insa e o mama prefacuta ...face diferenta intre copii.
Domnule, cum va plangeti ca nu va lasa sa vedeti fata dar nu mergeti la locuinta fetei s-o vedeti? Cum doriti sa o vedeti fara sa faceti nimic?
Cum acuzati mama ca e orgolioasa, dar orgoliul dv. pentru 2 cuvinte pe un sait de socializare duce la ruperea intre frati.

Copiii nu au DOAR 5 ani si jumatate, copiii au 5 ani si sunt destul de mari sa inteleaga. Nu il mintiti, se va simti tradat si riscati sa-l pierdeti.
Nu intreaba probabil pentru ca ii e greu sa accepte ca l-ati mintit, ca inca incearca sa creada ca vor veni inapoi acasa, ca il tineti ocupat. Nu e bine.
E dreptul lui legal sa stie, sa ii dati explicatii reale, la nivelul varstei lui, asa incat sa le inteleaga fara sa-i creati traume prin modul de expunere.

Deci: mama a plecat de acasa, eu si ea nu ne mai iubim ca soti; amandoi va iubim pe voi; momentan sora ta sta cu mama, tu stai cu mine, ca intre fete si ca intre barbati. Ce zici, e bine? Daca vrei sa mergem s-o vedem pe mama sau pe sora ta, imi spui; nu le gasim mereu acasa, dar vom incerca.

partea bolduita va deveni refren zilnic: amandoi va iubim pe voi, amandoi va iubim pe voi, amandoi va iubim pe voi.
Nu-l determinati pe copil sa se inchida in el, respectati-l, are dreptul la adevar.
Insist si eu in acelasi sens: nu ii tineti copilului ocupat ca sa nu puna intrebari.
Daca nu pune el intrebari, deschideti dvs discutia.
Prezentati situatia exact asa cum este ea din punctul copilului de vedere. Pentru el dvs sunteti tatal si dansa este mama si in relatia cu el parintii raman intotdeauna parinti. Nu amanati clarificarea problemei pentru ca va pierdeti credibilitatea si la varsta asta este foarte usor sa deveniti din tatal lui dusmanul lui.
Luati in calcul ca la aceasta varsta copiii sunt cel mai atasati de parintele de sex opus (baietii de mame si fetele de tati) si ca orice incercare de a-i denigra mama se va intoarce impotriva dvs (de fapt impotriva dezvoltarii copilului, dar prea putina lume se gandeste la adultul de mai tarziu cand are in fata un copil).
Nu este vorba doar despre orgoliul dvs ranit pentru ca v-a parasit sotia (desi si acesta este important). Acum vorbim despre doi frati care sunt desparititi intre ei si despartiti de celalalt parinte. NU ESTE SANATOS pentru ei.

Alte discuții în legătură

Abandon familial si rele tratamente aplicate minorului - urgent emenemco emenemco Buna ziua, Avem un caz la noi la fundatie, o femeie care este intr-o situatie dificila si incercam sa o sfatuim ce sa faca. Cat se poate de scurt, ... (vezi toată discuția)
Divort in care sunt implicati 2 copii minori ionela_catalina ionela_catalina Buna ziua, Va scriu cu rugamintea de a-mi da cateva sfaturi. Fratele meu are un copil de 8 ani din prima casatorie asupra caruia are garda totala (mama ... (vezi toată discuția)
Poate fi copilul meu luat de protectia copilului? sunt disperat sorinolariu sorinolariu sotia mea a fugit la amant iar fiul meu a fost luat de protectia copilului.l-am luat acasa prin hot. jud. definitiva si irevocabila data de tribunalul ... (vezi toată discuția)