Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nu ma lasa sa-mi vad fetita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nu ma lasa sa-mi vad fetita

Buna ziua, vineri seara sotia si-a luat bagajele si a plecat de acasa inpreuna cu fetita la maicasa, eu am oprit baiatul (sunt gemeni). Azi am vorbit la tel. sa vad fata dar nu ma lasat, ba zice ca vine maine sa ia si baiatul. Ce proceduri legale sunt sa nu imi ia si baitul? dar sa aduc si fetita acasa. Mentionez ca suntem casatoriti cu acte iar copii sunt pe numele meu si au adresa din certificatul de nastere aici unde am ramas eu (casa nostra) nu a soacrei. Ma pot duce cu politia, protectia copilului sau .. sa iau fetita acasa pana va decide instanta (asta pana cand va baga actele de divort)? Stiu ca pe sotie o pot da disparuta de acasa .. cu ce ma ajuta asta si unde trebuie sa ma adresez?
Cat timp sunteti casatoriti sau sunteti in faza despartiri, daca unul dintre parintii copiilor refuza celuilant vederea copilului/copiilor. Este consiliat sa se faca o plangere la fortele de ordine care vor intervenii in acest caz pentru a da posibilitatea celuilant parinte pentru a-și vedea copilul
Imi pare rau, cat timp nu exista o hotarare, acest lucru (plangerea) ramane fara efecte.
AVLIL,

Nu pentru doua cuvinte sau orgoliul meu se ajunsese ca fratii sa nu se vada. Eu nu am ce calca pe acolo ca vreau sa evit scandalul insa aveam interdictie cu o luna inaite sa mai calc pe acolo de "mama" soacra dintr-un motiv ...nici eu nu am inteles, sau poate erea locul sotiei de ... . Acum sau vazut insa pt asta ...ma costat dar nu conteaza am vb cu fetita mea.
gi-jane2, moderator