Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Punct de lucru

Unde gasesc definitia punctului de lucru?
Daca inchiriez un spatiu frigorific (frigider), acesta este considerat punct de lucru?
Contractele mele nu se numesc "Contract de inchiriere" ci "Contract de depozit" si repsectiv "contract de prestari servicii"

Multumesc
Cine presteaza serviciile de depozitare?
Pot obtine o autorizatie pentru comert ambulant in Bucuresti fara a avea punct de lucru aici (firma e pe bacau) ? La ce m-ar ajuta practic deschiderea unui punct de lucru?
Noi suntem in situatia similara celui cu frigiderul.
Avem echipamente de telecomunicatii colocate (contractul se numeste de colocare) adica puse in camere amenajate special de catre firme specializate impreuna cu echipamentele alot companii de telecomunicatii.
Acolo nu sunt prezenti angajatii nostrii, deci nu exista personal.
Situatia e si mai ciudata ca avem si afara Romaniei precum si in toata Romania.
Domeniul nostru de activitate nu este inchirierea mai departe a spatiului de colocare, echipamentele stand acolo in folosul nostru, noi comercializand produsul final fiind comunicatii de date.

Cum stam in acest caz?

Alex
Va rog sa-mi spuneti si mie daca as avea probleme in urmatorul caz:
Am avut un punct de lucru deschis pe care acum l-am inchis, dar nu as vrea sa-l desfiintez. Trebuie sa declar ceva sau sa mai fac ceva?
Multumesc.
sa faci o cerere de suspendare activitate pe 3 ani la punctul respectiv si sa o depui la ORC