Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Frauda cu buletinul
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Frauda cu buletinul

Buna ziua am si eu o problema , un prieten ma rugat sa scot niste bani trimisi prin WesternUnion care ar fi trebuit sa fie de la mama lui dar pe urma am aflat ca banii ar fi din alte surse .. cred ca ar fi inselaciuni ce pot pati in acest caz daca vine politia la mine la usa ? #-o eu nu am nici un amestec pur si simplu am fost prins in plasa
dragosrazvan, utilizator
Daca timp de 2 1/2 luni nu s-a intamplat nimic,nu s-a depus o plangere pe numele dvs,de ce va faceti griji?
Daca se intampla ceva,spuneti adevarul si atat.
Data viitoare nu mai scoateti bani ptr altii,asta ca sa puteti dormi linistit.

Trebuie sa existe si un termen de prescriptie,poate raspund si altii de acest termen de prescriptie daca exista.

@av. Iascoschi

Nu vad nici o legatura sa contacteze un avocat atata timp cat nu exista o plangere sau un proces.
Omul doar isi face griji.......
Tarzan2012, utilizator
Tarzan2012 a scris:

Daca timp de 2 1/2 luni nu s-a intamplat nimic,nu s-a depus o plangere pe numele dvs,de ce va faceti griji?
Daca se intampla ceva,spuneti adevarul si atat.
Data viitoare nu mai scoateti bani ptr altii,asta ca sa puteti dormi linistit.

Trebuie sa existe si un termen de prescriptie,poate raspund si altii de acest termen de prescriptie daca exista.

Daca banii proveneau din savarsirea unei infractiuni nu cred ca este tarziu ptr o ancheta a procurorilor sau a politistilor asta in caz ca nu este in desfasurare deja...cel mai bine ar fi sa ia legatura cu cineva din "domeniu"...
Despre ce sume e vb si de cate ori ati facut asta, cu ce frecventa ? De fiecare data ii trimitea aceeasi persoana ?
Cum ati aflat ca provin din comiterea unei infractiuni ?
Deci am scos o singura data bani acuma 2 luni , am vorbit cu un avocat (care imi este cunoscut) momentan el numai este in localitate , este destul de ocupat si din aceasta cauza am vorbit doar la telefon si iam zis ce sa intamplat si mi-a zis ca eu nu pot pati nimic dar daca e sa se intample o sa trebuiasca sa merg sa dau declaratii si toate cele ..suma este de 12000 RON si multumesc tuturor pentru raspunsuri m-am mai linistit.

Si vreau sa va mai intreb ceva convorbirile mele telefonice sunt inregistrate adica convorbirea telefonica dintre mine si el cand ma roaga sa scot aceasta suma pe care el mi-a spus ca a trimiso mama lui ar putea fi o dovada pentru a ma apara :D

Nu stiu cu siguranta ca provin din comiterea de infractiuni am doar o banuiala destul de mare ..daca ati citit mesajele mele anterioare el a spus ca voi primi bani de la mama lui si cand am ajuns acolo mi-a spus ca ii trimite un unchi dealui ceea ce mi-a trezit suspiciuni
dragosrazvan, utilizator
Pe banuieli nu ai cum sa depui o sesizare sau sa faci un denunt.
Am intrebat pt ca in caz ca se ajunge la politie, conteaza care e suma si frecventa.. adica n-o sa poti spune ( daca vrei sa fii crezut) daca "unchiul" trimitea 10 mii pe saptamana ca esti corect, ca nici n-ai banuit ca aia spala bani cu ajutorul tau sau ca provin din infractiuni si ai vrut sa faci un bine ca prietenul n-are buletin.
Inregistrarile sunt pastrate numai 6 luni.
Nu ai de ce te teme in opinia mea, se va cerceta daca l-ar prinde pe unchiu' cu ceva.
Poti lua ca exemplu c-ar trimite cineva droguri pe adresa ta, bineinteles ca vei fi cercetat, dar nu ai ce sa patesti daca nu ai vreun amestec in povestea asta si ai fost de buna credinta.