Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Informarea obligatorie poate fi realizata si de avocati
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Informarea obligatorie poate fi realizata si de avocati

Prin Legea 214/2013

1. La articolul 2, dupa alineatul (1^2) se introduc doua noi alineate, alineatele (1^3) si (1^4), cu urmatorul cuprins:
[i]«(1^3) Efectuarea procedurii de informare asupra avantajelor medierii poate fi realizata de catre judecator, procuror, consilier juridic, avocat, notar, caz in care aceasta se atesta in scris.

as fi interesata de parerile dvs...

cum va putea realiza informarea un judecator? dar un procuror?

un avocat angajat in cauza ce va face? va trimite invitatie partii adverse pentru informarea privind medierea?
mai ales ca sanctiunea este inadmisibilitatea de la 1 august 2013
Antoanela Geaman, Avocat
mediator_comeaga a scris:

Ea este insa oricum obligatorie in cadrul procedurii de mediere si este principiu fundamental al medierii. Am mai avut discutia aceasta cu dvs. prin luna februarie :)

Îmi cer scuze că nu mai rețin acea discuție.
Totuși sunt curios cum se definește acest principiu. Puteți defini, pe scurt, în câteva cuvinte, ce presupune această „informare”, ca principiu fundamental, în contextul general al medierii?

mediator_comeaga a scris:

Pana atunci, informarea este apanajul medierii si al mediatorilor. Iluminarea, incunostiintarea, desteptarea, emanciparea, etc. pot fi apanajul oricarei categorii profesionale. ;)

Mai gândiți-vă încă odată la ceea ce ați vrut să spuneți... :)
Patrick_ a scris:

La noi s-a introdus o procedură obligatorie a informării pentru ca în timp justițiabilul să fie educat în acest sens și nu pentru că nu se poate mediere fără informare...

Vedeți legislațiile altor state unde medierea are o oarecare tradiție și veți vedea că nici nu există procedura informării, sau dacă există ceva prevederi cu privire la această informare în mod sigur parcurgerea acesteia nu este obligatorie.

Subscriu parerii ca informarea este atipica si a fost introdusa pentru educarea justitiabilului roman. In opinia mea, atata vreme cat ea este prevazuta de legea medierii, face parte din procedura medierii... nu trebuie tratata separat.

Si da, informarea nu este prevazuta ca procedura separata in alte state cu atat mai putin ca procedura obligatorie. Dar.... daca tot studiem legislatia celor cu traditie o sa vedem ca in unele din aceste state medierea este obligatorie inainte de sesizarea instantei de judecata.

Cat priveste modul in care va fi tratata inadmisibilitatea dupa 01 august de catre judecatori... putem numai sa speculam.... raspunsul il vom primi de la cei in cauza.

Cu titlu informativ, eu nu am vazut nici o sanctiune cu amenda dupa 15 februarie desi toate articolele de specialitate si discutiile pe forumuri dadeau ca sigura aceasta interpretare a textelor legale. In schimb am vazut comunicari transmise in procedura de regularizare a cererii in care reclamantilor li se punea in vedere prezentarea dovezii de participare la sedinta de informare in termen de 10 zile sub sanctiunea anularii cererii.

bpcs a scris:

Cat priveste modul in care va fi tratata inadmisibilitatea dupa 01 august de catre judecatori... putem numai sa speculam.... raspunsul il vom primi de la cei in cauza.

Nu e vorba de speculații ci de interpretarea modificărilor aduse legii medierii coroborate cu prevederile C. proc. civ.
Judecătorul „poate” realiza procedura informării, ceea ce înseamnă că nu va fi obligat să anuleze cererea în faza scrisă pentru neîndeplinirea procedurii prealabile a informării ci va putea ca la primul termen de judecată, după punerea în discuția părților a acestui incident procedural să efectueze chiar el această procedură și să elibereze acel proces-verbal.

bpcs a scris:

Cu titlu informativ, eu nu am vazut nici o sanctiune cu amenda dupa 15 februarie desi toate articolele de specialitate si discutiile pe forumuri dadeau ca sigura aceasta interpretare a textelor legale. In schimb am vazut comunicari transmise in procedura de regularizare a cererii in care reclamantilor li se punea in vedere prezentarea dovezii de participare la sedinta de informare in termen de 10 zile sub sanctiunea anularii cererii.

Sancțiunea anulării cererii în faza scrisă a procesului civil, conform NCPC nu are nici o legătură cu procedura informării ci cu prevederile art. 194 - 200 NCPC.
Dacă i se pune în vedere reclamantului să-și completeze cererea care are anumite lipsuri (nu neapărat lipsa procesului-verbal de informare), iar acesta nu își îndeplinește obligația, cererea este anulată și nu se aplică o amendă.
Sancțiunea amenzii se aplica sub vechiul CPC, unde nu aveam faza scrisă în care cererea poate fi anulată.
România riscă sancțiuni din partea CE pentru că adoptă modificări la legea medierii [ link extern ] /
E doar o părere care nu se întemeiază pe nimic concret. Puteți indica vreo prevedere din vreo normă europeană care a fost încălcată?

E doar o știre de presă, care va fi uitată peste ceva timp...