avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1394 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatie acoperis - cui ii revine obligatia : vecinii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatie acoperis - cui ii revine obligatia : vecinii sau asociatia?

Buna ziua. Acum 2 luni m-am adresat sefei de scara cu probleme legate de infiltratii prin acoperis (stau la etajul4) .Dansa mi-a zis ca fond de reparatii exista suficient, doar ca este nevoie de votul locatarilor pentru a efectua lucrarile de reparatii. am asteptat 2 luni, nimic. m-am interesat la un avocat care m-a sfatuit sa predau o cerere catre pres.asociatiei, chiar astazi am si predat cererea, in 2 exemplare cu nr de inregistrare. intrebarea mea ar fi: care este urmatorul pas? doamna administrator mi-a zis sa nu ma astept ca asociatia sa repare acoperisul, trebuie facuta o sedinta si decid locatarii. acum chiar va rog sa ma lamuriti am dat cererea degeaba? va multumesc anticipat.

Va puteti izola acoperisul si singur fara nici o aprobare , dar pe banii dumneavoastra .

Gresit, lucrarile pe partile comune in condominiu nu se fac cum vrea fiecare proprietar, ESTE PARTE COMUNA nu apartamentul fiecaruia, in care daca se doreste gresie se pune gresie, daca se doreste parchet se pune parchet, sa nu confundam!!

Trebuie sa se faca izolarea doar pe partea dumneavoastra si cu acordul celor de pe coloana dumneavoastra si nu de pe palier daca nu e nevoie de izolare si pe partea lor!

Izolatia facuta doar pe o parte este egala cu "0", asta pentru ca NIMENI nu acorda garantie pentru asemenea lucrare, iar o izolatie eficienta este doar cea facuta din atic in atic, restu se numeste "carpeala" si sunt bani aruncati pe fereastra.
Legea 230/2007 Art. 11. - (1) Proprietarul poate aduce imbunatatiri sau modificari proprietatii sale individuale, cu respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea de catre autoritatea publica locala a modificarilor constructive, fara a pune in pericol integritatea structurala a cladirii sau a altor proprietati individuale.
(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari.
Art. 16. - (1) Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea sau modernizarea cladirii, pentru reabilitarea termica si eficienta energetica, potrivit prevederilor legale. Indiferent de natura interventiilor, se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri.

Art. 17. - Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare alta persoana care actioneaza in numele sau provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoana are obligatia sa repare stricaciunile ori sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.

Vedeti Art.17 in cazul in care nu este bine facuta "izolatia pe bucati" cine va raspunde!!
E nastrusnica dar noi romanii ne-am obisnuit ca alti sa ne faca noua treburile. Nu ati vazut o familie vecina de a mea care statea cu 10-20 de vase in toata casa pentru ca picura si curgea peste tot - in toate cele 2 camere + bucatarie + baie + hol. Da in rest nu facea nimic. Astepta de la dumnezeu sa opreasca ploaia, de la administratie sa repare terasa si tavanul dar in rest nimic. Poate daca am mai si pune mana sa facem in loc sa ne plangem!
Proprietarii n-au de ce sa puna mana sa faca ceva, ei doar trebuie sa contribuie cu bani, proportional cu cota-parte indiviza la reparatia terasei.
Este proprietate comuna, a tuturor, si toti trebuie sa contribuie cu bani, asta daca s-ar gandi ca oricand in viata poti sa te afli, poate in alta situatie, in aceeasi pozitie de "dezmostenit al soartei" si sa nu te ajute nimeni,nici cei care ar trebui sa te ajute.

Aici nu e vorba sa ne reparam prin casa, ci este o lucrare care nu se poate face cu folie de plastic fixata cu pietre. Nu va suparati, dar improvizatiile astea ne mananca capul si am ajuns ultimii oameni, de rad si curcile de noi.
David22 a scris:

Aveti dreptate dar cui ne adresam in cazul in care Presedintele ridica din umeri si spune ca nu are cum sa oblige proprietarii sa-si repare cota ce le revine din acoperisul comun?Scrie peste tot ca poate fi amendati dar cine da aceasta amenda ca nu stiu cui sa ma adresez...Primaria nu, Inspectoratul pentru constructii nu.. atunci cineeeeee???Ca sunt la limita rezistentei.Eu nu pot suporta integral aceasta cheltuiala deci cum vom face?



Presedintele daca ar cunoaste legea, ar sti ca in afara de a-si ridica umerii se poate face si lucruri concrete.Mai exact pune cheltuielile de reparare pe consumul respectivului ''domn'' care cica nu vrea sa plateasca, si daca nu isi plateste restantele, il da in judecata. e atat de simplu daca urmezi pasii dictati de lege . eu zic ca din partea presedintelui care ridica umerii lipseste ori cunoasterea legislatiei, ori buna vointa. eu personal ma confrunt cu aceeasi situatie, am predat cerere adresat Presedintelui, am cerut desigur nr.de inregisrare, ca sa pot dovedi ca chiar am sesizat asociatiei, respectiv presedintelui ca am probleme cu tavanul. urmeaza sa primesc raspuns. in cazul in care mi se va refuza cererea, direct la judecatorie ma duc si il dau in judecata pe dl. Presedinte, pentru ca legea scrie clar ca presedintele raspunde pentru astfel de situatii. pe urma....vedem. dar am vorbit si cu avocat personal, si aici m-au sfatuit domni si doamne cu bunavointa carora le si multumesc pe aceasta cale, si stiu sigur 100% ca legea e de partea nostra. adica reparatia acoperisului nu tine de vor sau nu vecinii, ci de presedintele asociatiei, care recupereaza de la vecini cheltuielile. cum am scris mai sus, daca si el intampina dificultati in a recupera banii, si el merge in instanta.simplu.
Va multumesc ...Aici ,la Braila avem probleme mari chiar si la nivelul instantei.Stiu ca nu puteti crede.Am incercat sa deschid actiune iar cand sa depun dosarul doamna de acolo mi-a spus ca pana cand nu repar acoperisul pe cheltuiala mea ca apoi sa vin cu facturile toate sa pot dovedi ca am facut acele cheltuieli si sa-mi pot recupera banii nu are sens sa deschid actiune.Asta m-a descurajat foarte tare pentru ca ar insemna sa imprumut acei bani sa platesc dobinda eu si atatea incurcaturi ca nu mai pot..Pe acest lucru mizeaza presedintele cand ridica din umeri...Nu-l intereseaza legea oricum nu are nimeni ce sa-i faca.Nu am auzit sa existe o autoritate care sa controleze activitatea presedintelui in afara de Adunarea Generala a locatarilor...ori locatarii nu au interes sa puna bani ,intelegeti? Deci nu vor actiona in nici-un mod...

Alte discuții în legătură

Responsabilitatea intretinerii partilor comune este a administratiei sau a proprietarilor afectati? maarkyM maarkyM Buna ziua, Am facut recent , la inceputul lui Iulie 2013, o sesizare scrisa semnata de vecinii de la etajul 4/4 catre asociatia de proprietari unde ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea termica a acoperisului catalinmos catalinmos Buna ziua, Locuiesc in Brasov, intr-un bloc cu 4 etaje si 2 scari, un total de 35 de apartamente si din nefericire, locuiesc la etajul 4. S-a inceput ... (vezi toată discuția)
Reparatie acoperis de bloc stelian_1981 stelian_1981 Buna.Sant recent proprietarul unui apartament la etajul 4 din 4 ,am inceput sa renovez apartamentul si am observat ca trebuie reparat si acoperisul ....am luat ... (vezi toată discuția)