Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata femei

Buna ziua,
As avea nevoie de calcul al vechimii in munca pentru sotia mea de catre o persoana autorizata .Este nascuta in'57/ 13/12,negasind incadrare in cimpul muncii ca inginera de transporturi (TTTF)cu activitate in tranporturi auto(reporting),director economic in sc. comerciala.Noi am simulat calculul,dar pentru siguranta si promtitudine, am dori un raspuns de la o persoana autorizata.Multumesc anticipat.
gigipopa a scris:
In cazul pensionarii anticipate se calculeaza penalizari la pensie pentru fiecare luna cu care s-a iesit mai de vreme la pensie, fata de prevederile din anexa 5.

Cuantumul pensiei anticipate nu este un cuantum diminuat. Confundaţi pensia anticipată cu pensia anticipată parţială, care este o altă categorie de pensie.

gigipopa a scris:
Cele doua conditii pentru pensionare la limita de varsta, sunt obligatoriu a fi indeplinite: varsta si stagiul complet de cotizare.

Nu este aşa. Pentru a beneficia de pensie pentru limită de vârstă o persoană trebuie să îndeplinească, cumulativ, condiţiile referitoare la vârsta standard de pensionare şi stagiul minim de cotizare. Stagiul complet de cotizare nu are ce să caute în această discuţie.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Corect,multumesc.Noi tot avem de gindit pina la.....asta e!