avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda radar

Buna ziua,

Am fost inregistrat cu aparatul radar pentru depasirea vitezei legale cu 25 km/h. Am solicitat agentului sa-mi prezinte atestatul de operator radar, buletinul de verificare metrologica si certificatul de conformitate al aparatului radar. Nu a dorit sa mi le prezinte, sustinand ca "nu-i mai lasa seful". Dupa mai multe minute in care nu mi-a permis nici macar sa scriu ca dansul nu doreste sa-mi prezinte actele mai sus mentionate, intr-un final, a cedat si am completat la "mentiuni" faptul ca nu doreste sa-mi prezinte actele respective.
Intrebare: Ce lege pot invoca in plangerea pe care o voi formula impotriva acestui proces-verbal? In sensul ca, exista o lege in care este specificat faptul ca agentii de politie trebuie sa aiba in posesie si sa prezinte aceste acte in cazul in care sunt solicitate?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: CosminellO , utilizator 15:07, 15 Iulie 2013
ba da. vă sugerez să relatați din nou doar aspectele referitoare la cazul care vă interesează.
Repet primul mesaj:

Buna ziua,

Am fost inregistrat cu aparatul radar pentru depasirea vitezei legale cu 25 km/h. Am solicitat agentului sa-mi prezinte atestatul de operator radar, buletinul de verificare metrologica si certificatul de conformitate al aparatului radar. Nu a dorit sa mi le prezinte, sustinand ca "nu-i mai lasa seful". Dupa mai multe minute in care nu mi-a permis nici macar sa scriu ca dansul nu doreste sa-mi prezinte actele mai sus mentionate, intr-un final, a cedat si am completat la "mentiuni" faptul ca nu doreste sa-mi prezinte actele respective.
Intrebare: Ce lege pot invoca in plangerea pe care o voi formula impotriva acestui proces-verbal? In sensul ca, exista o lege in care este specificat faptul ca agentii de politie trebuie sa aiba in posesie si sa prezinte aceste acte in cazul in care sunt solicitate?

Va multumesc anticipat!


La acest mesaj mi s-a raspuns ca nu e obligat sa imi arate actele. Am spus apoi ca ar fi obligat ca sa nu mi se intample cum mi s-a intamplat in alt caz, sa treaca pe altcineva ca ar fi intocmit procesul-verbal. Iar de aici ati intervenit Dvs, dar s-au facut cateva incurcaturi intre cele doua cazuri.
Cel mai de sus este ceea ce ma intereseaza.

Va multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lipsa datelor de identificare ale aparatului radar de pe procesul verbal Avocat Julea Stefan Avocat Julea Stefan Iata un nou motiv de anulare care poate fi des folosit: De obicei, pe procesele verbale de contraventie se mentioneaza ca x a fost depistat cu auto ... ... (vezi toată discuția)
Certificatul de omologare al cinemometrului.... awbdan awbdan Am fost surprins in localitate cu 114 km/h ( radar stationar), am cerut politistului certificatul de omologare, cerificat de operator radar, si ordin de ... (vezi toată discuția)
Contestatie radar! rog raspuns! indubitabil indubitabil Buna ziua. Va postez mai jos contestatia pe care am facut-o in urma unui eveniment nefericit pe care l-am avut. Va rog sa imi estimati sansele castigarii ... (vezi toată discuția)