Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plati facute de administrator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plati facute de administrator

Administratorul asociatiei de propietari poate da banii in avans unor categorii de propietari,iar aceste sume de bani sunt trecute in plata la intretinerii lunare,pentru care in cazul neachitarii la timp a intretinerii percep penalitati si de cine sunt controlate asociatiile de propietari?
Banii respectiv (aproximativ 50 de milioane) se vor da pe refacerea izolatiei acoperisului blocului
Vor sa primeasca banii in avans apoi sa il repare
as vrea sa va intreb:este legal ca administratorul sa dea banii acestia inainte?
In cazul acesta nu le da bani celor de la etajul 4 (ultimul), ci se strang bani pe liste pentru reparatia acoperisului la care trebuie sa participe toata lumea, indiferent de etaj.
Terasa este proprietate comuna a tuturor, nu numai a celor de la ultimul etaj.

Asa ca ce face administratorul este corect.
Daca nu achitati sumele puse pe liste, atunci va poate penaliza, bineinteles.
Pentru raspuns la obiect precizati concret statutul sumelor acordate de administrator selectiv numai locatarilor de la etajul 4
Terasa blocului reprezinta parte comuna,a carei intretinere si reparatie este responsabila asociatia de proprietari
Contravaloarea executiei reparatiei terasei se repartizeaza tuturor proprietarilor in raport de cota indiviza