Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare activitate

buna ziua, Pentru incetarea contractului de munca e nevoie de cerere scrisa si semnata personal,nu se poate trimite aceasta cerere printr-un e_mail,pt ca oricum se semneaza(ex:Cu stima,X-ulescu)? As dori sa pot trimite aceasta cerere prin mail deoarece nu sunt in tara ca sa pot merge personal si nici firma la care am avut contract nu si-a respectat obligatiile fata de mine.(nu mi-am primit salariul din luna februarie,acesta fiind si motivul pt care nu am mai putut sa lucrez la ei).In caz ca nu ma prezint personal ce se intampla?Nu se face lichidarea automat?
@freeelis
Iar nu cititi mesajul postat. Am zis : "Nu puteti inceta un CIM fara o cerere de incetare a CIM, sau o notificare scrisa (demisie) a angajatorului privind desfacerea CIM".

Un angajat nu isi poate inceta CIM decat printr-o cerere cu aprobata de angajator(acord parti) sau o notificare scrisa (demisie ori notificare in perioada de proba). E vorba de initiativa salariatului la incetarea CIM.
Florin Cioca, Consilier juridic
Am citit destul de bine mesajul dvs si stiu foarte bine ce am spus.
Un c.i.m. poate inceta si fara a avea o astfel de solicitare din partea angajutului. Vedeti art.56 , art.61 , art.65 , art.66 C.mun.