Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie de plata
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie de plata

Sotul meu a facut un contract de credit on-line in anul 2008 de la cetelem de 20000 ron din 2008 si pina in anul 2012 am platit luna de luna rata de 400 ron . In anul 2012 am ramas amindoi fara servici si am ajuns in imposibilitatea achitarii ratelor.In anul 2013 in iunie am reusit amindoi sa ne angajam iar astazi am primit o somatie de plata de la biroul unui executor judecatoresc care il informeaza ca in termen de 1 zi sa achite aproape suma initiala care a primit-o .Deci noi timp de 4 ani nu stiu ce am platit? Ce as putea sa mai fac acum?
Pot executa silit apartamentul chiar daca acesta are ipoteca de rang 1 si 2 la banca
Da, pot executa orice bun pe care il aveti in proprietate, indiferent de garanttiile reala constituite asupra acestui bun. Doar ca prima data isi vor acoperi creantele bancile unde aveti ipoteca si abia apoi cei negarantati.
Dar nu poate sa ii puna poprire pe salar.
Am sunat la biroul executorului judecatoresc si mi-au recomadat sa fac o cerere cu un angajament de plata pe care o vor trimite mai departe la Cetelem.
andrusca16 a scris:

Pot executa silit apartamentul chiar daca acesta are ipoteca de rang 1 si 2 la banca

Aveti grija sa nu pierdeti termenul de contestatie la executare. Va recomand sa cereti defalcat situatia creditului, modalitatea in care au fost calculate penalitatile, dobanzile, si din ce rezulta suma ramasa de achitat. Puteti invoca si eventuale clauze abuzive.

Aveti grija, daca se incepe executare asupra apartamentului sa nu declare scadent anticipat creditul si banca la care aveti ipoteca.