Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi banesti pierdute?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi banesti pierdute?

Buna ziua.
am si eu nevoie de o informatie .
Tatal meu a lucrat in cadrul Hidroelectrica timp de 29 de ani,spun ca a lucrat deoarece el a incetat din viata in 2011.Acum cateva luni am fost anuntati de catre cineva din cadrul Sindicatului de faptul ca tata va primi niste bani ca urmare a castigarii unui litigiu de munca castigat de catre Sindicat . Urma sa beneficieze de acest bani angajatii ce in perioada 2006-2007 figurau ca si angajati ai Hidroelectrica.Astazi ne-au anuntat ca tata a fost singura persoana caruia nu i s-a acordat acest drept,deoarece semnatura lui nu apare intr-un tabel intocmit in august 2011(tata a murit in februarie 2011) si ca le pare rau de acesta eroare dar nu se mai poate face nimic.Pe noi nu ne-a anuntat nimeni de faptul ca ar fi trebuit sa fie semnata vreo hartie la acea vreme ,adica in august 2011.
Faptul ca tata nu mai este in viata ii anuleaza dreptul de a beneficia si el de acei bani?Ce drum ar trebui sa urmez pentru a nu lasa lucrurile asa,deoarece au spus clar ca beneficiaza de bani toti angajatii perioadei 2006-2007,iar tata lucra la acea vreme.
Multumesc frumos.
Atunci este greseala lor deoarece nimeni nu ne-a cautat sa discute cu noi acesta situatie.Pot inainta vreun demers in instanta?multumesc.
Nu vad ce demers juridic ati putea face. Incercati sa obtineti acea hotarare judecatoreasca si sa vedeti dosarul litigiului. Poate tatal dvs apare in acel tabel, iar sindicatul nu vrea sa va spuna .
multumesc pentru lamuriri.