Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate dupa demisie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate dupa demisie

Buna ziua,

Situatie:
- 01.iul.2011 - 30.sept.2013 - CIM (8 ore) Firma 1 (perioada nedeterminata)
- 01.iul.2012 - 30.sept.2013 - CIM (5 ore) Firma 2 (perioada determinata)
- 01.oct.2013 - concediu prenatal

De la Firma 2 as dori sa-mi depun demisia cu data de 30.sept.2013. In aceasta situatie cum ar trebui sa procedez pentru a beneficia de indemnizatia de maternitate aferenta veniturilor realizate? Unde ar trebui sa merg, cu ce documente? Angajatorul (Firma 2) nu trebuie sa mai faca nimic dupa demisia mea, nu?

Multumesc frumos,

Elena

Va multumesc. Pe mine ma interesa indemnizatia de maternitate in acest caz.

Haideti ca revin cu urmatorul caz:

Daca, de exemplu, am un contract pe durata determinata pentru intervalul 01.07.2012 - 31.07.2013 asta inseamna ca tot angajatorul ar trebui sa plateasca indemnizatia de maternitate incepand cu 01.10.2013 (chiar daca relatiile contractuale s-au incheiat)?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
In acest caz, o varianta ar fi inscrierea la somaj si AJOFM-ul va achita indemnizatia de maternitate.
Daca a fost vorba de un CIM pe perioada determinata, incetat la termen, atunci va puteti adresa si Casei Judetene de Asigurari de Sanatate (CJAS), in cazul in care nu indepliniti conditiile pentru a beneficia de indemnziatie de somaj.