avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate dupa demisie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate dupa demisie

Buna ziua,

Situatie:
- 01.iul.2011 - 30.sept.2013 - CIM (8 ore) Firma 1 (perioada nedeterminata)
- 01.iul.2012 - 30.sept.2013 - CIM (5 ore) Firma 2 (perioada determinata)
- 01.oct.2013 - concediu prenatal

De la Firma 2 as dori sa-mi depun demisia cu data de 30.sept.2013. In aceasta situatie cum ar trebui sa procedez pentru a beneficia de indemnizatia de maternitate aferenta veniturilor realizate? Unde ar trebui sa merg, cu ce documente? Angajatorul (Firma 2) nu trebuie sa mai faca nimic dupa demisia mea, nu?

Multumesc frumos,

Elena

Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:03, 30 Iulie 2013
Va multumesc. Pe mine ma interesa indemnizatia de maternitate in acest caz.

Haideti ca revin cu urmatorul caz:

Daca, de exemplu, am un contract pe durata determinata pentru intervalul 01.07.2012 - 31.07.2013 asta inseamna ca tot angajatorul ar trebui sa plateasca indemnizatia de maternitate incepand cu 01.10.2013 (chiar daca relatiile contractuale s-au incheiat)?


Ultima modificare: Miercuri, 31 Iulie 2013
Gabriela Pintea, Consilier juridic
In acest caz, o varianta ar fi inscrierea la somaj si AJOFM-ul va achita indemnizatia de maternitate.
Daca a fost vorba de un CIM pe perioada determinata, incetat la termen, atunci va puteti adresa si Casei Judetene de Asigurari de Sanatate (CJAS), in cazul in care nu indepliniti conditiile pentru a beneficia de indemnziatie de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de maternitate BiraAlexandra BiraAlexandra Buna ziua...As vrea sa stiu daca pot beneficia de concediu de maternitate in urmatoarele conditii : Am avut contract determinat de munca pana la sfarsitul ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal si concediu postnatal khrik_1977 khrik_1977 lucrez din 12 aprilie 2011 la o firma cu contract pe perioada determinata de 3 luni. in cazul in care firma nu-mi mai prelungeste contractul in data de 12 ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal Crisxtn Crisxtn buna ziua in prezent sunt angajata la doua firme, iar din data de 15 aprilie 2015 sunt in concediu prenatal. la firma la care am activitatea de baza am ... (vezi toată discuția)