Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa plec cu copilul de acasa, ce am de facut?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa plec cu copilul de acasa, ce am de facut?

Buna ziua!eu v-am mai scris si va multumesc pentru promtitudine!doar ca lucrurile se inrautetesc si as vrea sa stiu ce am de facut.vreau sa plec cu fetita de acasa are 1 an si 9 luni si pentru ca certurile sunt din ce in ce mai dese si nu mi se pare un mediu bun pt a creste un copil.as vrea sa stiu daca ma ajuta o delcaratie la politie precum ca nu am rapit minorul si ca motivul plecarii este agresiunea verbala...asta in cazaul in care ma va da la parasire de domiciliu.eu am domiciliul la el,copilul este pe numele lui dar nu suntem casatoriti.m-am hotarat sa plec la parintii mei.
Cea mai simpla varianta este sa deschideti procesul pentru a obtine autoritate parinteasca.
Nu mai trebuie nici sa faceti declaratii, notificari,etc.

Va trebui insa sa aveti bani deoarece in prezent se pare ca nu veti scapa de mediere si o sa va coste...

Ca sa va acoperiti puteti depune actiunea in justitie si apoi sa se ajunga la informarea de mediere.
Informarea de mediere este gratuita insa mediatorii probabil ca va vor cere bani ca sa se ocupe de caz.

Ca sa nu platiti bani la mediator puteti plati avocatul si acesta sa va insoteasca la mediator.
Vorbiti insa cu avocatul ca sa va intelegeti precis si cu privire la mediere.
Daca nu va veti intelege asa veti plati si avocat si mediator.

De avocat veti avea nevoie si la proces in timp ce mediatorul se va ocupa doar de o activitate extrajudiciara.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat