avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa plec cu copilul de acasa, ce am de facut?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa plec cu copilul de acasa, ce am de facut?

Buna ziua!eu v-am mai scris si va multumesc pentru promtitudine!doar ca lucrurile se inrautetesc si as vrea sa stiu ce am de facut.vreau sa plec cu fetita de acasa are 1 an si 9 luni si pentru ca certurile sunt din ce in ce mai dese si nu mi se pare un mediu bun pt a creste un copil.as vrea sa stiu daca ma ajuta o delcaratie la politie precum ca nu am rapit minorul si ca motivul plecarii este agresiunea verbala...asta in cazaul in care ma va da la parasire de domiciliu.eu am domiciliul la el,copilul este pe numele lui dar nu suntem casatoriti.m-am hotarat sa plec la parintii mei.
Cea mai simpla varianta este sa deschideti procesul pentru a obtine autoritate parinteasca.
Nu mai trebuie nici sa faceti declaratii, notificari,etc.

Va trebui insa sa aveti bani deoarece in prezent se pare ca nu veti scapa de mediere si o sa va coste...

Ca sa va acoperiti puteti depune actiunea in justitie si apoi sa se ajunga la informarea de mediere.
Informarea de mediere este gratuita insa mediatorii probabil ca va vor cere bani ca sa se ocupe de caz.

Ca sa nu platiti bani la mediator puteti plati avocatul si acesta sa va insoteasca la mediator.
Vorbiti insa cu avocatul ca sa va intelegeti precis si cu privire la mediere.
Daca nu va veti intelege asa veti plati si avocat si mediator.

De avocat veti avea nevoie si la proces in timp ce mediatorul se va ocupa doar de o activitate extrajudiciara.
Ultima modificare: Joi, 1 August 2013
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parasire casa conjugala marinalina marinalina Buna ziua! am si eu nevoie de cateva informatii, eu si sotul meu nu ne mai intelegem,el consuma alcool si nu vrea sa se schimbe,eu vreau sa plec de acasa ... (vezi toată discuția)
As avea nevoie de un sfat legal privind custodia/incredintarea/domiciliul unui minor ContSters318451 ContSters318451 Dupa cum am mentionat in titlu, este vorba de un copil minor in varsta de 3 ani, rezultat in urma unui concubinaj. Povestea pe scurt e cam asa: timp de 2 ani ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu copilul? petroirina petroirina Buna ziua, traiesc in concubinaj cu un barbat de mai bine de 7 ani; avem un baietel de 2 ani,doar ca noi nu ne mai intelegem,shi vreau sa ne despartim.Pot sa ... (vezi toată discuția)