Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Autorizaþie construire locuinþã pe pajiºte !
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Autorizaþie construire locuinþã pe pajiºte !

Bună seara, aş dori informaţii privind obţinerea autorizaţiei de construire locuinţă pe un teren păşune intravilan (intravilan , conforrm noului P.U.G. care a fost aprobat, cu condiţia respectarii prevederilor legale) având în vedere că O.U.G. 34 din 2013 interzice la art. 5, alin (2) scoaterea din circuitul civil al pajiştilor, cu toate că tot această ordonanţă prevede câteva excepţii pt care este permisă scoaterea din circu
itul civil , însă nici una din aceste excepţii nu este destinată construirii de locuinţă, mai ales că respectiva autorizare prevede recuperarea corespunz. a suprafeţei scoase din circuit. Este deci, permisă autorizarea construirii de locuinţă, pe teren pajişte? Vă mulţumesc !
Categoriile de folosinţă ale terenurilor sunt deosebite. D-voastră arătaţi că sunteţi "proprietar teren fâneaţă"(teren în care se coseşte iarba pentru fân şi se poate construi, ) iar pe de altă parte menţionaţi categoria "păşune" care se foloseşte pentru păşunatul animalelor.
Solicitaţi un certificat de urbanism de la primăria de care depindeţi şi în acest certificat vi se va arăta dacă aveţi sau nu dreptul de a construi, potrivit regimului terenului pe care îl deţineţi.
vă mulțumesc !