Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie deghizata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie deghizata

Va rog sa ma lamuriti ,daca tata a vandut casa cu contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere viagera la una din surori ,fiind singurul lui bun, este considerata donatie deghizata? Mentionez ca suntem 3 copii,iar eu fiind copil dintr-o casatorie anterioara am ramas fara nimic, nu stiu daca sora a daspagubit pe cealalta sora buna a ei sau nu.
Vanzarea facuta unui succesibil in linie directa este considerata o donatie deghizata.
Problema este daca aceasta vanzare a incalcat sau nu rezerva dvs succesorala.
In timpul vietii o persoaa poate dispune dupa cum doreste de bunurile sale, cu conditia sa nu incalce rezerva descendentilor.

Deci: mai exista alte bunuri in masa succesorala sau acesta a fost singurul bun?
Multumesc pentru raspuns, a fost singurul bun pe numele lui, mai exista teren pe numele tatalui lui,la care nu s-a facut succesiunea dar a carui valoare este foarte mica si care nu stiu daca nu a fost vandut (la primarie figureaza pe numele bunicului inca desi a decedat)

pusa2mimi, utilizator
Vor trebui studiate actele, atat actul de vanzare, cat si cel de proprietate. Ori un avocat, ori un notar. Trebuie calculate valorile si observat daca s-a incalcat sau nu rezerva succesorala.
Abia apoi puteti sa decideti daca are rost sau nu sa actionati, in conditiile in care taxele sunt destul de mari.
Rezerva succesorala pentru copii, reprezinta75% din valoarea proprietatilor? daca da ,atunci s-a incalcat. Multumesc pentru raspuns.
pusa2mimi, utilizator