Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool la volan = anulare permis?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool la volan = anulare permis?

buna ziua.am o problema care ma streseaza f mult.in urma cu 2 zile am fost prins la volan dupa ce am baut cateva pahare cu vin.rezultatul la etilotest a fost de 0,50 in aerul expirat.am fost dus la spital pt recoltare de probe de sange.2 la interval de 1 ora cred.care vor fi consecintele?am sanse sa scap de anulare?ce trebuie sa fac?ajutati-ma va rog
va multumesc mult....o sa optez pt varianta de a avea un avocat...pt ca neavand niciodata probleme legate de o cauza penala nu cred ca pot rezolva singur toate acestea.recalcularea de exemplu..o pot cere eu?sau tot de un avocat?si inca ceva:ma sfatuiti sa imi achit eu acele probe de sange?
Permisul se anuleaza doar in cazul unei hotarari definitive, probabil urmatorul pas dupa primirea rezultatului probelor biologice va fi calculul retroactiv al alcoolemiei.
Daca tot aveti intentia de angajare a unui avocat, mergeti impreuna sa solicitati calculul retroactiv, posibil ca acest calcul sa fie cerut si de organul de urmarire penala.In legatura cu probele de sange, daca doriti sa nu dureze foarte mult, avand in vedere ca nu veti mai avea posibilitatea sa conduceti in aceasta perioada, este bine sa achitati dvs.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
va multumesc f mult pt sfaturi,sper cumva sa iau doar suspendare 3 luni si amenda oricare ar fi ea...tot mai bine ar fi decat anulare.
EdgeGL a scris:

Poate la asta te refereai?

Nu. Ma refeream la faptul ca starea de ebrietate nu este acelasi lucru cu imbibatia alcoolica in sange.

Definitia din linkul dat nu este sustinuta prin codul rutier in vigoare, OUG 195/2002 modificata si completata.

In HG1391, regulamentul de aplicare a oug 195, exista termenul de "stare de ebrietate" dar acesta nu este definit, ce inseamna, cum poate fi determinata, care sunt sanctiunile!
In OUG 195 nu exista sanctiuni ptr starea de ebrietate, nici a conducatorului auot si nici a pasagerului.

Art. 87 se refera la "imbibatie alcoolica" si nu la starea de ebrietate.

Prin „îmbibaţie alcoolică” se înţelege gradul de concentrare a alcoolului din corpul uman, exprimat în grame la litrul de sânge ori miligrame în aerul expirat.

Starea de ebrietate se defineşte ca fiind starea de tulburare psihofiziologică produsă sub influenţa intoxicaţiei alcoolice asupra însuşirilor psihofizice ale făptuitorului şi rezultă din tulburările psihosenzoriale, caracterizate prin dezorientare, confuzie, alterarea judecăţii, a memoriei, cât şi tulburările neuromusculare, constând în special în tulburări de echilibru şi coordonare, deosebit de periculoase pentru siguranţa circulaţiei.

Există cazuri când conducătorul unui autovehicul are alcool în sânge într-o proporţie de sub 0.80g/l ori 0,40mg/l în aerul expirat şi, totuşi, prezintă simptomele caracteristice stării de ebrietate, cum pot fi şi cazuri când îmbibaţia alcoolică este mai mare de 0,80g/l alcool în sânge ori 0,40 mg/l alcool în aerul expirat, dar conducătorul autovehiculului nu prezintă simptomele stării de ebrietate.

Spre deosebire de îmbibaţia alcoolică care nu poate fi stabilită decât prin mijloace tehnice (analize de laborator), diagnosticul clinic al stării de ebrietate se bazează pe modul de comportare, atitudine, orientare în timp şi spaţiu, memorie, facultatea de a descrie, de a calcula, pe mers, siguranţa gesturilor mâinii, miros, starea pupilelor etc.

Cele de mai sus sunt tot informatii de pe net dar le-am pierdut sursa.:(

Un articol pe aceasta tema din sursa autorizata, seful Politiei Rutiere, aici

[ link extern ]
daca mi sa gasit alcol de 0.84 in aer liber si in sange de 1 .60 ce pedeapsa o sa primesc ?