Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Decizia de divor? - document oficial
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Decizia de divor? - document oficial

ba la bancă, ba la dosarul de înscriere la master, mi se tot pretinde să prezint decizia de divorț.
cum respectivul document e cât un roman și, mai mult, prezintă informații personale dintr-un episod deloc plăcut din viața mea, aș vrea să evit ca orice neavenit să-și bage nasul în rufele mele murdare.
există vreo posibilitate de a a obține un certificat de divorț, un document care să înlocuiască numita decizie?
De la caz la caz, sunt cazuri cand te declari necasatorit, altele cand esti divortat. Cand schimbi buletinul esti " divortat", cand dupa ce ai divortat te inregistrezi undeva unde nu esti inregistrat ca si casatorit, nu e necesar sa fi divortat, ci necasatorit. Cumperi o casa, esti necasatorit, te inregistrezi la master dupa ce ai licenta pe un alt nume.. esti divortat.
Puteti sa prezentati doar dispozitivul hotararii, mai taiati din mijlocul ei.
vă mulțumesc, doamnă.