Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Motive sistare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Motive sistare pensie alimentara

Care ar fi motivele pentru care o instanta ar putea respinge o cerere de recalculare a pensiei alimentare?
Atunci.. sanatate si bonjour.. va plati pensie fie ca vrea sau nu vrea. Actionati in judecata, cereti recalcularea pensiei raportat la veniturile sale actuale, nu are cum sa se respinga cererea, fiind vb de o pensie stabilita cu 10 ani in urma.
Tatal a cam pierdut orice sansa de a face o astfel de actiune. E bun de plata.
Aveti dovezi ca salarul tatalui a crescut?Ati cerut un act de la angajatorul sau cu privire la salarul sau?Daca tatal are un venit de 4000 ron puteti cere 1000 ron pensie alimentara reprezentand 1/4 din venitul sau .
Dar este copilul lui, nu se pune problema. Singurul lucru de care ma temeam era ca imi va plimba copilul prin tribunal si medicina legala ca sa faca teste de paternitate, lucru care ar putea avea efecte dezastruoase asupra psihicului unui copil care chiar isi iubeste parintele.

gi-jane2, moderator
Nu puneam nici noi problema ca n-ar fi, ci ca ar putea contesta recunoasterea daca nu ati fi fost casatoriti sau ar fi tagaduit paternitatea daca mai era in termne, nu poate face insa nimic. Nu veti ajunge pe la IML.

@justice, nu are cum sa ceara dansa adeverinta de la angajator ca nu-i da.